Bulgaristan’da genel nüfus sayımının ilk sonuçları açıklandı

Ulusal İstatistik Enstitüsü (NS), bir basın toplantısı düzenleyerek Bulgaristan’da 2021’de gerçekleştirilen nüfus sayımının ilk sonuçlarını açıkladı.  

NSİ Başkanı Sergey Tsvetarski, “Nüfus sayımında gözetilen temel ilke, yerleşik, normal ve sakin bir siyasi ortamda yapılması, bizler ise birçok zorluk ve sıkıntı yaşadık. Başlangıçta web sitemize karşı kötü niyetli saldırılar oldu, ancak bunun hızla üstesinden gelindi, ancak yine de insanların elektronik nüfus sayımına katılma kararını olumsuz yönde etkiledi” diye kaydetti ve ilk verilerin sunulacağını ve nihai verilerin sunulması için muhtemelen bu yıl sonu gibi daha fazla zamana ihtiyaç olduğunu da sözlerine ekledi.

NOİ Demografik ve Sosyal İstatistikler Dairesi Müdürü Magdalena Kostova, “Elektronik nüfus sayımına nüfusun %34’ü katıldı. 7 Eylül 2021 itibariyle ülke nüfusu 6 520 000 kişidir” diye kaydetti ve nüfusta belli bir azalma olduğunu söyledi.

Kostova, “2011 ve 2021 arasında nüfusta kaydedilen bu düşüş, şimdiye kadar kaydedilen en büyük düşüştür. Ülke nüfusu 844 000 kişi azaldı. Bu düşüşün büyük bir bölümü (%53) olumsuz demografik eğilimlerden, doğum oranlarına göre daha yüksek ölüm oranından ve doğal nüfus artış hızının düşmesinden ve ayrıca ülkeyi terk edip geri dönmeyen insanlardan kaynaklanmaktadır” diye belirtti.

Nüfusun cinsiyet yapısının korunduğu anlaşıldı. Nüfusun %52’si kadın, %47’si erkek nüfus oluşturuyor. Ancak yaş yapısında bir değişiklik olduğu kaydedildi.

Kostova, “1992’de nüfusun %24’ünü 17 yaş altında kişiler ve %14’ünü 65 yaş üstü kişiler oluştururken 2021’de bunun tam tersi görülüyor-nüfusun %14’ünü 17 yaş altı grubu, %24’ünü ise 65 yaş üstü grubu oluşturuyor” diye aktardı.

NSİ tarafından yapılan genel nüfus değerlendirme sonuçları, olumsuz eğilimlerin derinleştiğini, nüfusun küçüldüğünü ve yaşlandığını gösteriyor. Ülkenin bazı bölgelerinde de nüfus azalması devam ediyor.

Kircaalihaber

Read Previous

Bosna Hersekli futbolcu Edin Visca Trabzon’a gitti

Read Next

Kosova’da “Kaçak Yapı” operasyonunda yeni gözaltılar