Bulgaristan’da geçici hükümet, asgari işçi ücretinin 710 levaya yükseltilmesini öneriyor

Bulgaristan’da geçici hükümet, bir sonraki merkezi yönetim bütçe kanun tasarısı kapsamında asgari işçi ücretinin 710 levaya yükseltilmesine ilişkin teklif sunacağını açıkladı.

Bulgaristan’da 750 binin üzerinde insan asgari ücretle çalışıyor. Maliye Bakanı Valeri Belçev’in ifadesine göre, onlar bir haneyi geçindirmek için son derece yetersiz olan 650 leva tutarında bir ücret alıyorlar. Sendikalar, asgari ücretin 765 levaya yükseltilmesini talep ettiler, ancak bu talep işveren örgütleri tarafından kabul görmedi.

Hükümet ayrıca çocuk yardımı miktarının artırılmasını ve bu yardımı alma hakkına sahip kişilere ilişkin değişiklikler önerecek. Artış %20 oranında olacak, ancak her Bulgaristan vatandaşı bu yardımdan yararlanamayacak, çünkü 510 levaya kadar geliri olan vatandaşlar çocuk parası alacaklar. Son GERB hükümeti sırasında da çocuk parasının gelirlerine bakılmaksızın tüm ebeveynler tarafından alınması önerilmişti, ancak bu teklif en nihayetinde kabul edilmemişti.

Geçici hükümet tarafından önerilecek olan artış, Bulgaristan’daki 20 000 çocuğu etkileyecek. Hükümet, doğum yardım parasının da 380 levadan 650 levaya yükseltilmesini öngörüyor. Üç ay önce yapılan güncelleme ile de bu yılki bütçede doğum yardım parası miktarının değiştirilmemişti.

Hükümet, emekli maaşlarına yapılan 120 leva ek ödemenin 6 ay daha devam etmesini öneriyor.

Bakan, “Emekli maaşlarıyla ilgili olarak Covid-19 önlemlerinin kaldırılmasından sonra bile emekliler için mutlak gelir değerinin en azından mevcut seviyelerde tutulmasını önermeyi amaçlıyoruz. Bu, her emeklinin emekli maaşında ortalama 84 leva artış anlamına geliyor” dedi.

Kaynak: Kircaalihaber

Read Previous

Bosna’daki madenci grevi sona erdi

Read Next

Kosova’da sağlık çalışanları grevde