Bulgaristan’da geçen yıl 35 binden fazla genç işbaşı yaptı

Bulgaristan’da Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından İstihdam Ajansının Avrupa Gençlik Garanti Ulusal Uygulama Planının uygulanmasına ilişkin raporuna atıfta bulunarak yapılan açıklamaya göre, Ocak-Kasım 2021 döneminde 35 binin biraz üzerinde 29 yaş altı işsiz gençler, ülkedeki istihdam büroları aracılığıyla işe başladı.

Bunların yaklaşık üçte ikisi (22 733) reel ekonomi alanında çalışmaya başladı. Kalan diğer gençler, İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Operasyonel Programı veya devlet tarafından finanse edilen istihdam programları ve tedbirleri kapsamında istihdam edildi. Yeni bilgi ve beceriler kazanmak ve işgücü piyasasında daha rekabetçi olabilmek için 1000’e yakın genç eğitimlere katıldı.

Ocak-Kasım ayları arasında İstihdam Ajansı, 29 yaş altı 1314 gencin katıldığı 57 emek borsası düzenledi. İstihdam arabulucuları işsiz gençlerle yaklaşık 150 bin istişare gerçekleştirdi. 23 binden fazla genç profesyonel oryantasyon için tavsiye aldı, yaklaşık 6400 kişi ise iş bulma atölyelerine dahil edildi.

İşsiz gençlerin sayısı yıllık bazda  %30’un üzerinde azaldı. Kasım ayında 29 yaş altı 17 689 kişi istihdam bürolarına kayıt yaptırdı. Bu sayı, 2020 yılının aynı ayına göre 7728 daha azdır. İşsiz gençlerin en büyük payını vasıfsız ve ihtisas sahibi olmayanlar oluştururken en küçük payını ise yüksek eğitimliler oluşturuyor. Bir yıldan uzun süredir işsiz olan gençlerin sayısı 1614’tür. Son 12 ayda bir yıldan fazla işsiz kalan gençlerin sayısı neredeyse %17 azaldı.

Kircaalihaber

Read Previous

Arnavutluk’ta zorunlu Kovid-19 aşılamasına karşı protesto

Read Next

Dünyanın en yaşlı insanı kabul edilen Tanaka 119’una girdi