Bulgaristan’da GDAÜ Toplantısı

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev, “Bölgenin tüm ülkeleri Avrupa Birliği’ne (AB) katılmadığı sürece Avrupa Projesi tamamlanmamış olarak kalacak.

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev, “Bölgenin tüm ülkeleri Avrupa Birliği’ne (AB) katılmadığı sürece Avrupa Projesi tamamlanmamış olarak kalacak.” dedi.

Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci (GDAÜ), kuruluşunun 20. yıl dönümü dolayısıyla başkent Sofya’nın “Tech Park” fuar merkezinde, GDAÜ Liderler Toplantısı düzenlendi. Toplantı çerçevesinde, örgütün dönem başkanlığını yapan Bulgaristan, görevini Hırvatistan’a devretti.

Ev sahibi Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev, toplantıya, örgütün yapısında yer alan 13 ülkeden 6 Cumhurbaşkanının katıldığını duyurdu.

Cumhurbaşkanı Plevneliev, yapığı açılış konuşmasında, “Bölgenin tüm ülkeleri Avrupa Birliği’ne (AB) katılmadığı sürece Avrupa Projesi tamamlanmamış olarak kalacak” dedi.

1989 yılında sona eren komünizm döneminde sıradan bir kışla olan Tech Park alanının bugünlerde yüksek teknolojilerin buluştuğu bir mekana dönüştüğünü ifade eden Plevneliev, şöyle konuştu:

“Balkanların bölgesinin de benzer bir dönüşüm başarısını elde etmesini arzu ediyorum. Bölgemiz geçmişte ‘barut fıçısı’ olarak tanımlanmış, ‘Balkanlaştırma’ sözcüğü ise olumsuz bir anlamla yüklenmişti. Amacımız Balkanların bir işbirliği ve barış bölgesi olarak yeni bir otoriteye sahip olmasıdır.”

Balkanların kötü alt yapısının yatırımları zorlaştırdığını, oysa AB’nin 2020 yılına dek verilecek 50 milyar avroluk finansmanından sınır ötesi projelerine 1,2 milyar avro yatırmaya hazır olduğunu belirten Plevneliev, “Güneydoğu Avrupa 150 milyon nüfuslu büyük bir pazardır” dedi.

Bölgedeki göç krizine çözüm aranmasına destek veren Plevneliev, Türkiye’nin kendi topraklarında 2 milyonu aşkın mülteci barındırdığını ve bu alandaki çalışmaların tüm GDAÜ ülkeleri için ortak görev olması gerektiğini savundu.

– Göç akımı ile ilgili bilgi değişimi

“Liderler Zirvesi” olarak tanımlanan toplantıya katılanlar, içişleri ve savunma bakanlıkları nezdinde yoğun bilgi iletişiminde bulunmak üzere anlaştılar.

Cumhurbaşkanı Plevneliev’in, şimdilik bölgede kalabalık göç süreçlerinin gözlemlenmediğini kaydetti.

Forumun ardından düzenlenen basın toplantısına da katılan Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev, şunları söyledi:

“Sığınmacıların hakları demokratik olan her bir ülke ve toplumda reddedilemez bir faktördür. Aynı zamanda, yasa dışı yoldan insan trafiği yapan kişilere karşı mücadelemizi kararlı bir şekilde derinleştirmeyi planlıyoruz. İnterpol ve Europol olmak üzere mevcut olan her türlü karşılıklı iletişim kanallarımızı kullanacağız. Şimdilik Türkiye’nin geri kabul anlaşmasının uygulaması konusunda geri adım atmadığını görüyoruz.”

Basın toplantısına katılan Arnavutluk Cumhurbaşkanı Buyar Nişani de Arnavutluk, Kosova ve bölgede diğer bazı ülkelerde “DAEŞ’e katılan yabancı asker sorununu” yaşandığını söyledi.

İncelemelerin, teröristlerin yanına giden bu kişilerin yüzde 90’ının yoksul bölgelerden geldiğini gösterdiğini belirten Nişani, Arnavutluk’ta, diğer ülkelere de açık olacak bir terörle mücadele merkezi kurulması teklifinde bulundu.

Kaynak: AA

Read Previous

Kosova’ya yönelik vize muafiyeti için kötü haber

Read Next

Hoyt Brian Yee: “Siyasi krizden çıkış yollarının bulunması için destek vermeye devam edeceğiz”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *