Bulgaristan Sağlık Bakanı Kiril Ananiev’in emriyle Birinci Lig Şampiyonası yenilendiğinde futbol maçlarının seyircili oynanmasına izin verildi. Bulgaristan Futbol Şampiyonası, yaklaşık 3 aylık aradan sonra 5 Haziran’da yenilenecek.

Emirnamede, ”5 Haziran 2020 tarihi itibariyle birinci ve ikinci profesyonel futbol ligi şampiyonlarının, stadyumların toplam koltuk kapasitelerinin % 30’una kadar kullanılması ve seyircilerin en az iki koltuk arası yerleştirilmesi durumunda seyirci karşısında oynanmasına izin verilmektedir” denildi.

Dün ülkede en büyük altı futbol takımı olan Levski, CSKA, Lokomotiv Plovdiv, Botev, Beroe ve Çerno More’nin taraftarları, hükümete, Ulusal Koornavirüs Kriz Masasına, Spor Bakanlığı’na ve Bulgar Futbol Birliği’ne gönderdikleri mektupla lig maçlarının seyircili oynanması talebinde bulundular. Onlar, talebini koronavirüs ile mücadele tedbirlerinin gevşemesi ve kafe ve restoranların açılmasıyla gerekçelendirdiler.

Şampiyonanın 5 Haziran’da yeniden başlamasıyla Levski ve Ludogorets futbol takımları arasındaki derbilerden biri oynanacak. Levski taraftarları, maç için kulübün desteklenmesine yardımcı olduğu 13 000’den fazla online bilet sattılar.

Levski Ludogorets derbi maçı cuma günü saat 21:00’de başlayacak.

Georgi Asparuhov Stadyumunun en son yeniden inşasından sonra tesisin seyirci kapasitesi yaklaşık 20 bin koltuk olup, maçın yaklaşık 5500-6000 seyirci tarafından izlenmesine izin verecektir. Levski takımı, maç başına ortalama 5600 seyircinin izlediği takımların başında gelmektedir.

Şu anda Avrupa’da oynanan şampiyonalardan sadece Belarus’ta tribünlerde seyirci olmasına izin veriliyor. Oradaki şampiyona koronavirüs salgını nedeniyle durdurulmadı.

Almanya, Polonya ve futbol şampiyonalarının yeniden başladığı diğer ülkelerde statlar boş.

Bakanın emirnamesinde seyircilere yönelik tedbirlerin İkinci Lig Şampiyonası için de geçerli olduğu belirtiliyor. Bulgar Futbol Birliği Yürütme Komitesinin 15 Mayıs’ta aldığı kararla İkinci Lig Şampiyonası durdurulmuştu ve puan durumu nihai olarak kabul edilmişti. Emirnamede stadyumların seyirci kapasitesinin yüzde 30’unun kullanılması tedbirinin gelecek futbol sezonu için de geçerli olup olmayacağı belli değil.

 

 

Kircaalihaber.com

Önceki Haber

12 yolcunun testi pozitif çıktı, Yunanistan alarma geçti

Sonraki Haber

Salgın Gölgesinde Dünya Görünümü ve Hastanemizdeki Yansımaları

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

sixteen + 10 =