Bulgaristan’da engelli istihdamında kota uygulanacak

Bulgaristan’da Engelli Yasası’nda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun tasarısı, bugün Meclis Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı.

Değişiklikler, 50-99 arasında çalışanı olan şirketlerin, en az bir engelli kişiyi işe almasını, 100’den fazla çalışanı olan şirketlerin ise çalışanlarının yüzde 2’sinin engelli olmasını öngörüyor. Bununla birlikte belirli faktörler tarafından engellenen işverenlere istisna uygulanacaktır.

İşçi kotasını karşılamayan işverenler, her ay bir engelliye yönelik her bir boş pozisyon için asgari ücretin yüzde 30’unu karşılamak zorunda kalacaklar. İşverenler, yasa kapsamındaki yükümlülüklerinden haberdar edilmelerinden sonra 3 ay içinde engelli kişileri atamak zorundadırlar.

18 yaşın üzerindeki engelli insanların yoksulluk sınırına bağlı olarak mali destek alma hakkı olacak. Gelecek yıl yoksulluk sınırı 348 leva olacak. Şimdiye kadar yardımın hesaplanması için bir temel olarak daha düşük bir miktar olan 75 levalık garanti edilen asgari gelir kullanılmıştır.

Yüzde 50 ile yüzde 70,99’u arasında engelli olanlara yoksulluk sınırının yüzde 7’si miktarında destek ödenecek. Yüzde 71 ile yüzde 90 arasında engelli olanlara yoksulluk sınırının yüzde 15’i, yüzde 90’dan fazla engelli olanlara yoksulluk sınırının yüzde 25’i miktarında destek ödenecektir. Refakatçi bulundurma hakkına sahip yüzde 90’dan fazla engelli olup hastalık maaşı veya iş kazasından dolayı ücret alanların yoksulluk sınırının yüzde 30’u miktarında destek alma hakkı olacak.Refakatçi bulundurma hakkına sahip yüzde 90’dan fazla engelli olup engelli maaşı alanlar, yoksulluk sınırının yüzde 57’i miktarında destek alacak.

Bireysel ihtiyaç değerlendirmesi, başvuru tarihinden itibaren bir ay içinde hazırlanacaktır.

Buna bağlı olarak kalıcı engelli kişiler, kişisel bir motorlu taşıt aracı, yardımcı araç gereçler ve tıbbi cihazlar alma, evi uygun hale getirme veya belediyeye ait kiralık konut kullanma ve aylık mali destek alma hakkına sahip olacaklar. Araçların amaca uygun kullanıp kullanılmadığı kontrol edilecek. Paralar, bundan başka birşey için harcandığında faiz tutarıyla birlikte devlete iade edilecek.

 

Kırcaalihaber

Read Previous

Sırbistan’dan Kosova’ya karşı kuvvet kullanma tehdidi

Read Next

Yunanistan: AB’nin Rusya yaptırımları geri tepti

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *