Bulgaristan’da Enerji Konferansı

Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Maros Sefcovic, Balkanlarda doğalgazın ana dağıtım merkezinin Bulgaristan olmasına destek verdiklerini belirterek, “Doğalgaz buradan sadece transit olarak geçmemeli, ticareti Bulgaristan’da yapılmalı.” ifadesini kullandı.

Sefcovic, Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da düzenlenen “Güneydoğu Avrupa’daki Sivil Toplum Teşkilatlarının (STK) Enerji Politikalarındaki Rolü” konulu konferansta yaptığı konuşmada, Bulgaristan’ın Balkanlar ve tüm Avrupa’da doğalgazda rota çeşitliliğinin artırılmasında kilit rol oynayabileceğini söyledi.

Sefcovic, bu kapsamda Bulgaristan’ın önemli konumda bulunduğuna işaret ederek, “Balkanlarda doğalgazın ana dağıtım merkezinin Bulgaristan’da olmasına destek veriyoruz. Doğalgaz buradan sadece transit olarak geçmemeli, ticareti Bulgaristan’da yapılmalı.” dedi.

AB yasalarına uygun şekilde yapılacak doğalgaz transferiyle Bulgaristan’ın bu alanda bir “hub” olabileceğini ifade eden Sefcovic, “Tüm Avrupa’da 2030 yılı vizyonu ile enerji alt yapılarının geliştirilmesi gerekiyor. Enerji yoksulluğu AB’de yaşanan en önemli sorunlardan biridir.” diye konuştu.

Bulgaristan Enerji Bakanı Temenujka Petkova da Bulgaristan’ın doğalgazda komşu ülkelerle bağlantı hatlarını geliştirmeye çalıştığını ve bu süreçte bölge ülkelerinin STK’ları ile yakın iş birliği içinde olduğunu anlattı.

Enerjide Bulgaristan- Türkiye ilişkileri

Konferansa Türkiye’yi temsilen katılan Enerji Ekonomisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu ise son dönemde Türkiye-Bulgaristan ilişkilerinin enerji ekseninde çok hızlı geliştiğini belirtti.

Kumbaroğlu, Türkiye üzerinden gelecek doğalgaz hatlarıyla Türkiye-Bulgaristan arasında önemli bir iş birliğinin gerçekleşeceğini ifade ederek, “Türkiye’de bu yıl Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi devreye girecek. Böylece Hazar Denizi’nden Azerbaycan gazının aktarımına başlanacak. Türkiye-Bulgaristan burada da öne çıkabilir. Dolayısıyla komşumuz Bulgaristan ile birçok açıdan iş birliği potansiyelimiz mevcut.” değerlendirmesinde bulundu.

 

 

AA

Read Previous

Cumhurbaşkanı İvanov, Başbakan Yıldırım ile görüştü

Read Next

“Arap Baharı” Saraybosna’da Tartışıldı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *