Bulgaristan Ekonomi Bakanı Kiril Petkov, bakanlıkta düzenlenen törenle Yatırımları Teşvik Kanunu çerçevesinde Next.e.GO Bulgaristan Şirketine öncelikli yatırım sertifikası ve EnduroSat Şirketine A Sınıf Yatırım Sertifikası verdi.

EnduroSat Şirketinin yatırım projesi, “Merkezi sistem uydu servisi hizmetinin geliştirilmesi ve uygulanması yoluyla EnduroSat Şirketinin faaliyet alanının genişletilmesi” ismini taşıyor. Törende konuşan Bakan Petkov, Sofya’da ilk kez nanosatellit laboratuvarı kurulacağını söyledi. Nanosatelitlerin, uzayda fırlatıldıktan sonra özel sensörler aracılığıyla potansiyel müşterilere veri gönderebilen küçük platformlar olduklarını da sözlerine ekledi. Toplam tutarı 4 173 759 leva olan yatırım projesiyle 29 kişilik istihdam yaratılması öngörülüyor.

Next.e.GO Bulgaristan Şirketinin “Loveç (Lofça) şehrinde elektrikli otomobil üretimi yapacak olan yenilikçi e.GO fabrikasının inşaatı ve yönetimi” isimli yatırım projesine öncelikli yatırım sertifikası verildi. Proje, dört tekerlekli araçların ve özel ve ticari kullanım için parçaların geliştirilmesi, mühendisliği, sanayileştirilmesi, test edilmesi, üretimi, pazarlanması, dağıtımı, servisi ve satışı için Endüstri 4.0 ilkelerine dayalı elektrikli araçlar için yenilikçi bir tesisin kurulmasını öngörüyor.

Toplam 65 000 metrekare alan üzerine kurulacak olan tesise yapılacak yatırımın tutarı 280 000 000 levaya ulaşacak.

Bakan Petkov, tören sırasında fabrika yapı ruhsatının bu yıl içinde alınacağını duyurdu. Bakan, belirlediği daha uzun sürelere rağmen işlerin çok daha hızlı gerçekleşmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Yatırım projesinin uygulanması sırasında ve sonuç olarak tesis tam kapasiteyle çalışmaya başladığında 1 000’e kadar yeni istihdam yaratması bekleniyor. Başlangıçta 365 kişilik yeni istihdam yaratılacak.

2021 yılının başından beri Yatırımları Teşvik Kanunu çerçevesinde 18 adet A Sınıf Yatırım Sertifikası ve 2 adet öncelikli yatırım sertifikası verildi. Toplam tutarı 1148, 06 milyon leva olan yatırım projeleriyle 2066 kişilik yeni istihdam yaratılması öngörülüyor.

Kircaalihaber

Önceki Haber

Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic, Türk firması Teklas’ın Vladicin Han’daki fabrikasını ziyaret etti

Sonraki Haber

YTB’nin yurt dışı vatandaşlar burslarına başvurular devam ediyor