Kovid-19’un neden olduğu e-ticarette yaşanan patlamadan sonra düşüş başladı ve bu durum, önümüzdeki yıllarda beklenen istikrarlı büyümeye yol açıyor. Bu pazara yeni girenler için zorluklar büyük olacak çünkü ortam son derece rekabetçi hale geldi ve yükselmeye devam ettikçe birçoklarının reklam maliyetlerini karşılamaya gücü yetmeyebilir. Investor Media Group tarafından düzenlenen Investor 20 Etkinliği’nde yapılan tartışmaya katılanlar bu fikirler etrafında birleşti.

Taros Trade and eBay Ambassador Şirketi Müdürü Stefan Taşev, “Rekabet çok büyük ve küçük işletmeler bunu karşılayamayacakları için reklam yapamayabilirler” dedi.

Answear Bulgaristan Bölge Müdürü Irina Lazova, “Ortak anlayış şu ki, Covid-19’un e-ticarete muazzam derecede yardımcı olduğudur. Bu hem doğru hem yanlış bir algı” diye açıklık getirdi. Lazova’nın ifadesine göre, büyüme dijital ticaretin henüz yeterince gelişmediği pazarlarda gerçekleşirken, koronavirüs nedeniyle ciddi kapanmaların olduğu Norveç ve Danimarka gibi diğer daha olgun pazarlarda neredeyse hiç büyüme olmadı.

Lazova, “Doğu Avrupa’daki büyüme 2020’de 2019’a kıyasla %14 ise, Bulgaristan için bu oran %52’ye ulaştı” diye belirtti.

Bulgaristan E-Commerce Derneği Yönetim Kurulu Üyesi İvo Todorov, dernek tarafından yapılan araştırmaların, giyim, ayakkabı ve seyahat hizmetleri satışlarında düşüş, spor malzemeleri, gıda takviyeleri ve elektronik cihazları satışlarında ise büyüme olduğunu gösterdiğini kaydetti.

Taşev, “Online alışveriş yapmak istemeyen birçok kişinin bir noktada fiziksel mağazalar kapandığı için başka seçeneği kalmamıştı” diye belirtti ve pandeminin başlangıcından bu yana ilk üç ayda eBay’in satıcılarda %25’lik bir artış kaydettiğini ve 2020’nin tamamı için platformda Bulgaristan’dan mal satan kişi sayısında toplamda %43’lük bir artış kaydettiğini de sözlerine ekledi.

Katılımcılar, “Sektörün büyümesi kaçınılmaz çünkü gelecek bunda” diye açıklık getirdiler. Lazova’nın ifadesine göre, büyüme daha istikrarlı hale geliyor ve 2025 yılına kadar Doğu Avrupa’da %17 civarında olması bekleniyor. Kıyafet satışlarına gelince Lazova, geçen yıl sadece mart ayında ve iki haftadan fazla olmayan bir süre için satışlarda düşüş olduğu konusunda kararlı.

eMAG Marketplace Bulgaristan Müdürü Razvan Blanita, “Pandemi döneminde dijitalleşme bölge genelinde hızlandı. eMAG olarak artan talebe cevap vermeye ve geçen yıldan sonra iyi iş yaptığımızı ve geleceğe hazır olduğumuzu gördüğümüzden beri aynı yapı ve stratejiye güvenmeye devam ediyoruz” dedi. Blanita’nın ifadesine göre, eMAG’ın odak noktası müşteriyi merkezde tutmaya devam ediyor.

Kircaalihaber

Önceki Haber

Kosova’da sokağa çıkma yasağının kaldırılması ve düğün salonlarının açılması talep edildi

Sonraki Haber

Seçimlerin ikinci turuyla ilgili DSK’ya 23 şikayet ulaştı