Bulgaristan Eğitim Bakanı Nikolay Denkov, Meclis Sağlık Komisyonu toplantısında, “Geçtiğimiz eğitim öğretim yılında elektronik ortamda uzaktan eğitimin sonuçlarının bir analizini yaptık. Bazı sonuçlar bekleniyordu, bazıları ise yeniydi. Temel iki sonuç, öğrenme içeriğiyle ilgili sorunlardan başka öğretmenlerde ve çocuklarda biriken stresle ilgili ciddi bir sorunun olmasıdır. İkinci faktör, ailesinin maddi durumu iyi olan ve elektronik ortamda eğitim alabilecek durumda olan çocuklar ve ülkedeki öğrencilerin büyük bir oranını temsil eden, bu durumla baş edemeyen ve okulu terk eden diğer çocuklar diye ikiye ayrılmasıdır” dedi.

Bakanın ifadesine göre, bu bilgileri değerlendirerek 15 Eylül’de eğitim öğretim yılının başlangıcına hazırlık birkaç yönde yapıldı. Gerekli elektronik cihazların sağlanması, internet erişimi sağlanması,  Eğitim ve Bilim Bakanlığının web sitesine halihazırda yüklenmiş olan pandemi sırasında eğitimin nasıl yürütüleceğine dair yönergeler sağlanması yönünde hazırlık yapıldı.  

Denkov, “Bu hafta Sağlık Bakanlığı yetkilileri, çeşitli ebeveyn dernekleri ve diğer ilgili kuruluşların temsilcileriyle ek görüşmeler yapacağız. Mesajım, üzerinde hemfikir olduğumuz ortak bir zemin bulmamızdır” diye belirtti.

Bakan, bir öğretmen, öğrenci ve okulda başka biri hastalanırsa, okullara yerel düzeyde nasıl davranılacağı konusunda daha fazla özgürlük tanınacağını da sözlerine ekledi.

Denkov, “Bir diğer hassas nokta ise çocukların test edilmesidir. Covid-19 testlerini daha nazik hale getirmek için burundan salgı alınması yerine ağızdan salgı alınması konusunda Sağlık Bakanlığı temsilcileriyle görüşüyoruz. Almanya ve Avusturya gibi diğer ülkelerde de böyle bir uygulama var” dedi.

Kırcaalihaber

Önceki Haber

Çavuşoğlu’ndan Belgrad’daki Bayraklı Camii’ne ziyaret

Sonraki Haber

Yunanistan’da günlük vaka sayısı 3 bin 500’ü geçti