Bulgaristan’da çocuklara dayak atmak tamamen yasaklanıyor

2019-2030 dönemini kapsayan Ulusal Çocuk Stratejisi taslağında çocuklara yönelik fiziksel ceza uygulamasının tamamen yasaklanmasını ve aile içi şiddet olaylarının kriminalize edilmesini öngörmektedir. Ulusal Çocuk Stratejisi taslağı, kamuoyunda tartışmaya açıldı ve ondan sonra Bulgaristan Bakanlar Kurulu tarafından onaylanacaktır.

Ulusal Çocuk Koruma Konseyine bağlı bir çalışma grubu tarafından hazırlanan 73.sayfalık belgede alınması planlanan önlemler, sağlık ve sağlıklı bir yaşam tarzı; tüm çocuklar için kaliteli eğitim; aile ortamı, alternatif bakım ve yaşam standardı; güvenli bir ortam ve adalete erişim; dinlenme ve serbest zaman / çocukların günlük yaşamı olmak üzere birkaç alana ayrılmıştır.

Ayrıca bir sağlık görevlisi tarafından düzenli ev ziyaretleri şeklinde 3 yaş altındaki tüm çocuklara koruyucu bakımın uygulanmasını öngörmektedir.

Belgede stratejinin kapsadığı dönemde tam olarak ne zaman koruyucu bakımın uygulanmasına başlanacağı belirtilmemiştir, ancak buna yönelik yol haritası çizileceği belirtilmektedir.

Hedeflerden biri, Bulgaristan’ın sağlık personeli, çocuk bakım hizmetlerine, diş bakımına, aşılama hizmetlerine, hastane tedavisine erişimde ve bebek ölümlerinin azaltılmasnda Avrupa Birliği (AB) ortalamasına erişmesidir. Bizde bebek ölümleri, AB ortalamasından iki kat daha yüksektir.

Strateji, ülkedeki çocuklara ücretsiz yemek verilen mutfak ağının genişletilmesini ve dezavantajlı ailelerde yetişen 3 yaş altındaki çocukların sağlıklı ve eksiksiz beslenmesini sağlayacak programlar oluşturulmasını ve anaokulu eğitiminin 3 yaş altı çocukların % 33’ünü, okul öncesi eğitimin 4-7 yaş arasındaki çocukların % 95’ini kapsamasını öngörüyor.

 

Kırcaalihaber

Read Previous

Paris’te gaz patlaması, 4 ölü

Read Next

Kosovalı madenciler greve son verdi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *