Bulgaristan’da çocuk ölümleri AB ortalamasının iki katı

Bulgaristan, AB’de en yüksek ölüm oranına sahip ülke olup, doğum oranı ise önemli ölçüde düşüyor.

Bulgaristan Bilimler Akademisi (BAN) Nüfus ve İnsan Enstitüsü görevlisi Doç. Dr. Stoyanka Çerkezova’nın ifadesine göre, Bulgaristan’da uzun yıllardır ölüm oranının yüksek seviyeleri korunuyor.

Doç. Dr. Çerkezova, NovaNews’a verdiği demeçte, “Nüfusun yapısı değişti, daha yaşlı ve genel ölüm oranının daha yüksek olması normal. Çocuklar arasında (1 yaş altı), erkekler arasında 35 yaş üstü ve kadınlar arasında 45 ile 50 yaş arası gruplarda olmak üzere farklı yaş gruplarında ölüm oranının çok yüksek seviyelerde olduğunu gözlüyoruz. AB ortalamasının yaklaşık iki kat fazla olan bir bebek ölüm oranına sahibiz” diye kaydetti.

Bilim insanının ifadesine göre, demokrasiye geçiş döneminin başlangıcından bu yana çocuk ölümlerinde 3 kat azalma oldu. Doç. Dr. Çerkezova, “Erkeklerde erken ölüm oranlarımız yüksek. 35 ile 65 yaş arası erkeklerde de AB ortalamasının iki katıdır. 2019-2021 döneminde önde gelen ölüm nedeni kardiyovasküler hastalıkları- dolaşım sistemi ve kalp hastalıklarıdır. Ölüm nedenleri, ölümün belirleyicilerinden ayrılır – ikincisi önce gelir. Bunlar, nasıl yaşadığımız, hangi alışkanlıklarımız olduğu, sağlık hizmetlerine ne kadar erişimimiz olduğu ve toplumun tüm üyeleri için geniş olup olmadığı ile ilgili, yani sosyoekonomik göstergelerin ne ölçüde eşitlik içinde yaşamamızı varsaydığıyla ilgilidir. Bu şeyler yaşam beklentisi için önemlidir” diye açıklık getirdi.

Onun ifadesine göre kuşak farkını annenin ilk doğum yaşı belirliyor ve bu fark artık 28-30 yaşlara çıkmış durumdadır. Bilim insanı, “Milletimizin yok olacağına dair hiçbir kanıt yok. Covid -19 salgını döneminde ölüm oranı binde 22’ye ulaştı, ondan önce ise bu seviyeyi binde 15’te tutuyorduk. Böylece nüfusun yaşlanmasında bir yavaşlama var. Bu süreçler kategorik bir biçimde öngörülemez” diye vurguladı.

Kırcaalihaber

Read Previous

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Seçimlerin 14 Mayıs’ta yenilenmesi kararını imzaladım

Read Next

Cengiz İnşaat, Bosna Hersek’in en uzun otoyolunu yapacak