Bulgaristan’da yapılan kabine toplantısında Devlet Tarım Fonunun Avrupa Birliği (AB) fonlarından sağlanan kaynaklara ilişkin 2021 yılı mali plan taslağı kabul edildi.

Plana göre, Kırsal Kalkınma Programı (2014-2020) ve Denizcilik ve Balıkçılık Programı (2014-2020) kapsamında 2021 yılında tarımsal üreticileri desteklemek için yaklaşık 2,9 milyar leva öngörülüyor. Bu fonların 2 milyar 636 milyon levalık miktarı AB, 247 milyon levalık miktarı ise ulusal bütçeden karşılanacak.

Kırsal kalkınma için 731 milyon leva sağlanması öngörülüyor. Esas olarak ödemeler 4. Maddi Varlıklara Yapılan Yatırımlar Tedbiri, 6. Ekonominin Gelişimi ve Ekonomik Faaliyet Tedbiri, 7. Temel Hizmetler ve Kırsal Alanlardaki Köylerin Yenilenmesi Tedbiri ve 19. LİDER Tedbiri kapsamında yapılacak. Kırsal Kalkınma Programı kapsamında yapılacak doğrudan ödemeler için agroekoloji ve iklim, organik tarım ve Avrupa Ekolojik Ağı Natura 2000’i ve Covid-19’un sonuçlarıyla başa çıkmak için 21.tedbirini kapsayacak olan 393 milyon leva belirlendi.

Dönüm başına destekleme ödemelerinin yanı sıra hayvan, meyve, sebze vb. tarımsal üretimler ve üretimle ilişkili destek ödemeleri için 1 milyar 607 milyon leva belirlendi.

Denizcilik ve Balıkçılık Programı kapsamında 38 114 milyon leva öngörülüyor. Bu kaynaklar, Ulusal Arıcılık Programı, Okul Meyvesi Programı, Okul Sütü Programı, Ulusal Üzüm ve Şarap Sektörünü Destekleme Programı, üzüm bağlarının yeniden yapılandırılması, promosyon programları vb. programların desteklenmesi için kullanılacak.

Kaynak: Kircaalihaber

Önceki Haber

Son 24 saatte maske kullanmayan 399 kişiye ceza kesildi

Sonraki Haber

TBMM Başkanı Şentop: Türkiye-Arnavutluk ikili ilişkileri ‘stratejik ortaklık’ seviyesine çıkarıldı