Bulgaristan vatandaşlarının yüzde 50’den fazlası salgının başlangıcından bu yana evden çalışıyor. Şirketlerin dörtte biri esnek çalışma koşulları getirdi ve kriz bittikten sonra bile bunları korumayı planlıyor.

İşverenler ve personel arasındaki bu yeni ilişkiler, çalışanların kişisel zamanını korumak için yeni düzenlemeler ve “işi bitirme” kültürünün oluşturulmasını gerektiriyor.

Patronun, çalışanın evde çalışma saatini tam olarak kullandığından, çalışanının ise günün 24 saati çalışmaya müsait olmadığından emin olduğu bir denge bulunacak mı?

Bulgaristan İktisat Odası Başkan Yardımcısı Maria Minçeva, “İş gününün ofis kapısının kapanmasıyla sona erdiği analog çalışmanın avantajları geçmişte kaldı. Dijital dünyada kişisel zamanımızı çalışma taahhütlerinden uzak tutmayı öğrenmeliyiz, ancak iş için belirlenen zamanda bunları ihmal etmemeliyiz” diye tavsiyede bulundu. Minçeva, bunun işverenlerin yaklaşık % 63’ünün pandemiden sonra esnek çalışma koşullarına bel bağlama niyetinde olduğu gerçeği göz önüne alındığında önemli olduğunu belirtti.

Kircaalihaber.com

Önceki Haber

Türkiye’nin Milli Uzay Programı bugün tanıtılacak

Sonraki Haber

KKTC Başbakanı Saner: Rum-Yunan ikilisi, Kıbrıs konusunu bir anlaşmayla sonuçlandırmak niyetinde değildir