Bulgaristan’da bir yılda 2 binden fazla çocuk terk edildi

Bulgaristan Kamu Denetçiliği Çocuk Hakları Müdürlüğünde uzman Eva Jeçeva, yaptığı açıklamada, “Her bir terk edilişin arkasında zor bir hayat hikâyesi yatıyor. Bu uzun yıllardan beri bir uygulama olmuştur, ancak ne yazık ki her bir terk edilişin arkasında sistemlerin hataları, toplumsal hatalar, aile desteği konusunda yapılan hatalar yatmaktadır. Terk edilme, beraberinde birçok acı ve problemler getiren bir kereye mahsus bir harekettir” diye kaydetti. 

Jeçeva,”Bulgaristan’da bir yılda 2 binden fazla çocuk terk edildi. Bu konuda, değişim için çok çalışmak gerekiyor” diye belirtti.

Jeçeva,”Her sosyal politikanın kendi gelişim düzeyleri vardır. Bir temel seviye oluşturulmalıdır. Genç anneler için desteğe ihtiyacımız var” diye ekledi.

Uzman,”Çocuğunu böyle bir riske atan anneyi anlamak zor. Destekleyici önlemler olmadığı sürece kısıtlayıcı tedbirler yardımcı olamaz. Ama bu her gün karşılaştığımız bir durum. Çocukların terk edilmesi Romanlar ile sınırlı değildir. Ebeveynleri kapsamlı bir şekilde desteklemeyi öğrenmeliyiz. Ne yazık ki, sosyal sistem kötü durumda – finansal yatırım yapılması gerekiyor, aynı zamanda insan kaynağına ihtiyacı var” diye ifade etti.

Yeni Yol Derneğinde uzman Spaska Petrova,” Ebeveynlerin tamamen temel desteğe, çoğunlukla uzmanlardan destek almasına ihtiyaç var. Ne yazık ki, devlet bu tür uzmanları desteklemiyor. Her şey gönüllüdür ve bu yüzden bu tür insanlar çok azdır. Ailelerle çalışmaya dikkat çekilmelidir “diye yorumda bulundu.

 

 

Kircaalihaber.com

Read Previous

Kosovalı Down Sendromlu Yetişkinler Konser Verdi

Read Next

Gümülcine’de hükümeti protesto ettiler

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *