Avrupa Sendikalar Konfederasyonu (ETUC) tarafından yapılan bir araştırmaya göre, Bulgaristan’da yaklaşık bir milyon insan (veya 972 328) yaz tatili masraflarını karşılayamıyor. Bulgaristan’daki düşük gelirli işçiler, tatile parası yetmeyen 35 milyon en yoksul Avrupalı ​​arasında yer alıyor.

Bağımsız Sendikalar Konfederasyonu (KNSBve Podkrepa (Destek) İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun üyesi olduğu Avrupa Sendikalar Konfederasyonu, genel olarak tatillerin son on yılda daha uygun fiyatlı hale geldiğine, ancak birçok dar gelirli aile için hala bir lüks olduğuna işaret ediyor.

Avrupa Birliği (AB) vatandaşlarının %28’i evden uzakta bir haftalık tatil masraflarını karşılayamıyor ve neredeyse %60’ının geliri yoksulluk sınırının altında.

Verilere göre en kötü durum, yoksulluk riski altında yaşayan insanların yaklaşık yüzde 89’unun tatil yapamadığı Yunanistan’dadır. İkinci sırada tatil yapamayanların oranının yüzde 86,8 olduğu Romanya yer alıyor.

Bulgaristan için bu oran yüzde 71,6’dır ve bu da ülkemizi 27 AB üyesi arasında negatif sıralamada yedinci sıraya yerleştiriyor.

ETUC, sendikaların yeterli miktarda asgari ücret ve toplu pazarlık konusunda daha etkili bir direktif kabul edilmesine yönelik çabaları karşısında evden uzakta tatile erişimde eşitsizliği vurguluyor.

Direktif taslağının sonbaharda Avrupa Parlamentosu tarafından ele alınması bekleniyor. Sendikacıların ifadesine göre, Yeterli Asgari Ücret Direktifi, ücretlerin asla işçileri yoksulluk içinde bırakacak kadar düşük olmamasını ve herkes için gerçek adil ücretlerin sağlanması için toplu pazarlığın istihdamın rutin bir parçası haline gelmesini garanti altına almalıdır.

Kircaalihaber

Önceki Haber

Bakan Akar: Yunanistan’ın anlaşmalara aykırı hareketleri göz ardı ediliyor

Sonraki Haber

Son 24 saatte 37 yeni vaka, 23 iyileşen hasta