Bulgaristan’da binlerce vatandaş hükümetin ve Başsavcının istifasını istiyor

Başkent Sofya’da Cumhurbaşkanlığı Hukuk İşleri ve Yolsuzlukla Mücadele Sekreteri Plamen Uzunov ve Güvenlik ve Savunma Danışmanı İliya Miluşev’in gözaltına alındığı 10 Temmuz 2020’de yapılan operasyonun ardından başlayan ve ülke geneline yayılarak geniş katılımlı hükümet ve Başsavcı İvan Geşev karşıtı protestolara dönüşen gösteriler sürüyor. Gösteriler sırasında polisin şiddet uyguladığı iddia ediliyor. Dün ülke genelinde altı şehirde yapılan protesto eylemlerine 10 000’den fazla vatandaş katıldı.

Sofya, Burgaz, Filibe, Blagoevgrad (Yukarıcuma) ve Gabrovo şehirlerinde düzenlenen protesto eylemlerine katılan vatandaşların sayısı önceki günlerden daha fazlaydı.

Sofya, Burgaz ve Varna’daki eylemler yürüyüşe dönüştü. “İstifa”, “Mafya”, “Geşev Bir Utanç” diye naralar atan göstericiler, “Zafere kadar her gün böyle olacak” diye seslendiler, “Buradayız”, “Sizleri İstemiyoruz”, “Yurt Dışına Göç Etmemek İçin Buradayım” ve “Geşev Savcılığı Terk Et” yazılı pankartlar taşıdılar. Sofya’daki protesto eylemlerinde büyük siyah bayraklar kaldırıldı.

Emniyetten yapılan açıklamada, bazı vatandaşların para karşılığında gösteri yaptıkları bilgisi edinildiği duyuruldu.

İçişleri Bakanlığı Genel Sekreteri İvaylo Marinov, “Cuma günü yapılan protesto eyleminde polis tarafından şiddet uygulandığı iddialarıyla ilgili soruşturma devam ediyor ve bir ay içinde tamamlanması gerekiyor. Amaç soruşturmanın daha hızlı yürütülmesi, ancak bu medya baskısı altında yapılmamalı” diye kaydetti.

Kircaalihaber.com

Read Previous

Yunanistan, turistlere PCR testi şartı getirdi

Read Next

Büyükelçi Sekizkök: “Kuzey Makedonya’daki FETÖ varlığının tasviyesi için somut adım bekliyoruz”