Angela Merkel – Boyko Borisov

Bulgaristan Hükümeti, 10 Temmuz 2020 itibariyle Bulgaristan’ın Döviz Kuru Mekanizması II (ERM II) ve Bankalar Birliğine katıldıktan sonra ülkemizin yerine getirmesi gereken taahhütlerin yanı sıra somut tedbirler içeren bir Eylem Planını onayladı.

1 Temmuz 2020’de Bakanlar Kurulu tarafından bağlayıcı taahhütlerin onaylanmasının ardından Maliye Bakanı, bunları Eurogroup üyeleri ve Danimarka temsilcileri de dahil olmak üzere Avrupalı ortaklarla müzakere etti.

Mutabık kalınan müteakip taahhütler, müzakerelerin temeli olarak hükümet tarafından onaylananlardan önemli ölçüde farklı değil. Bunlar, ERM II’ye katılımımızdan önce alınan önlemlerin yanı sıra bankacılık dışı finans sektörü, kamu işletmelerini yönetim çerçevesi, iflas çerçevesi ve kara para aklamayı önleme çerçevesi alanlarında devam eden reformların doğal bir devamı ve artırılması. Ayrıca 2020’den itibaren Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve Avrupa Birliği (AB) Komisyonunun 2020 yılı yakınsama raporlarında belirlenen yasa tutarsızlıkları gidermek için tedbirler de belirlendi.

Döviz Kuru Mekanizması II’ye katılımdan sonra Bulgaristan Cumhuriyeti’nin müteakip taahhütlerinin uygulanmasına yönelik tedbirler de dahil olmak üzere Eylem Planının uygulanması, Avrupa Birliği’nin İşleyişi Hakkında Antlaşmanın 140. maddesine göre tüm yakınsama kriterlerini yerine getirdikten sonra ülkemizin daha sonra Euro bölgesine katılımı ve Euro’ya geçmesi için koşulların bir parçası olacak.

Kırcaalihaber

Önceki Haber

Yunanistan’da toplam vaka sayısı 14 bini geçti

Sonraki Haber

Kosova’da koronavirüsten hayatını kaybedenlerin sayısı 600’ü geçti