Covid-19’a Karşı Ulusal Aşılama Planı’nı Uygulama Kurulu’nun olağanüstü oturumundan sonra basına açıklamalarda bulunan Bulgaristan İlaç Malzemeleri Ajansı İcra Müdürü Bogdan Kirilov, “AstraZeneca aşısı ülkemizde kullanılmaya devam edecek, ancak 60 yaş altı kadınlara dikkatli bir şekilde uygulanacak. Avrupa İlaç Ajansının (EMA) tavsiyesine uyacağız” diye kaydetti.

Covid-10’a Karşı Ulusal Aşılama Planı’nı Uygulama Kurulu, EMA’nın Covid-19’a karşı AstraZeneca aşısı ile tromboz (Kan pıhtılaşması) vakaları arasında olası bir bağlantı olduğunu doğruladığı anlaşıldıktan sonra Sağlık Bakanı tarafından toplantıya çağrıldı.

Kirilov, “Çok nadir görülen tromboz ve kanama yan etkilerine ilişkin veriler analiz edilmiştir. AB’de 25 milyon aşılanan kişide görülen 62 vaka söz konusu” diye belirtti.

Aşının uygulanmasında hormonal kontraseptif kullanan, aşırı kilolu, hipertansiyonu olan veya sigara içen 60 yaş altı kadınlara özel dikkat çevrileceği belirtildi.

Sağlık yetkilileri, EMA’nın değerlendirmesine göre, AstraZeneca aşısının faydalarının olası yan etki riskinden çok daha ağır bastığı olduğunu vurguladı. Onlar ayrıca aşılamadan iki hafta sonrasına kadar yan etkilerin ortaya çıktığını söylediler.

Kirilov, şu anda Bulgaristan’da AstraZeneca aşısı olan kişilerde herhangi bir komplikasyon görülmediğini de sözlerine ekledi.

Bir muhabirin sorusuna yanıt olarak Kirilov, şimdilik AstraZeneca aşısının ilk dozunu alan genç kadınlara ikinci doz olarak mRNA aşısı verilmesi konusunda herhangi bir öneri olmadığını kaydetti.

EMA, AstraZeneca aşısı hakkında yaptığı açıklamada tromboz vakalarına hızlı bir şekilde müdahale edilmesi gerektiğini belirtti.

EMA’ya göre, pıhtı oluşumunun nedeni aşıya karşı bir immün reaksiyonundan kaynaklanıyor olabilir.

Kircaalihaber

Önceki Haber

MSB: Suriye ve Yunanistan’a yasa dışı yollardan geçmeye çalışan 9 kişi yakalandı

Sonraki Haber

Arnavutluk’ta hava trafik kontrolörlerinin iş durdurma eylemi nedeniyle tüm uçuşlar iptal edildi