Milli Gelirler Ajansından (NAP) yapılan açıklamaya göre, koronavirüs (Covid-19) salgınıyla mücadele tedbirlerinden etkilenen işletmeler için işletme sermayesi destek programının üçüncü aşaması başlıyor. 2014-2020 Dönemi İnovasyon ve Rekabet Edebilirlik Operasyonel Programı kapsamında hibeler yoluyla işletme sermayesi sağlanması için yeni 55 milyon leva öngörülüyor. Programın ilk iki aşaması kapsamında şimdiye kadar işletmelere yaklaşık 120 milyon leva destek ödendi.

Sağlık Bakanının talimatına göre, programın üçüncü aşaması, 22-31 Mart 2021 tarihleri arasında veya Nisan 2021’de farklı tarihlere kadar faaliyetleri askıya alınan veya iş yerleri kapatılan şirketlere işletme sermayesi desteğinin uzatılması ile ilgili. Üçüncü aşama için başvuru formları, NAP E-hizmetler Portalı üzerinden “Geçici salgının yayılmasını önleyici tedbirlerden etkilenen KOBİ’ler için işletme sermayesi desteği için başvuru formu sunulması” e-hizmeti kullanılarak tekrar elektronik olarak sunulacak.

Son başvuru tarihi 22 Haziran 2021.

NAP, Ekonomik faaliyetlerin sınıflandırılması (KİD)-2008’e göre belirtilen ekonomik faaliyet kodlarının uygunluğunun doğrulanmasının 2020 yılı için işletmelerin faaliyetlerine ilişkin yıllık raporlarından elde edilen verilere göre yapılmasını talep eden başvuru sahiplerinin KOBİ’ler için işletme sermayesi desteğine başvurmadan önce raporlarını Ulusal İstatistik Enstitüsü’ne (NSİ) sunmalarını tavsiye etti.

Kircaalihaber

Önceki Haber

Kurti ve Vuçiç yarın Brüksel’de bir araya gelecek

Sonraki Haber

Sokağa çıkma yasağının tamamen kaldırılması önerildi