Bulgaristan’da bugün itibariyle aile hekimleri de kendilerine kayıtlı hastaları Kovid-19’a karşı aşılamaya başlıyor. Sağlık yetkilileri, yeterli aşı olduğu konusunda kararlı.

Aşılama sürecine 4 300 aile hekimi dahil olacak. Onlar geçen ay aşı olmak isteyen hastalarının listelerini hazırlamaya başladı. Aile hekimleri ve Ulusal Sağlık Sigorta Kasası (NZOK) arasında aile hekimliklerinde yapılacak aşılamanın organize edilmesini belirleyen Ulusal Çerçeve Anlaşması imzalandı.

Sağlık Bakanlığı Başmüfettişi Doç. Dr. Angel Kunçev basına yaptığı açıklamada aile hekimlerinin doldurması gereken belgeler hakkında her şeyin netleştirildiğini açıkladı. Sağlık Başmüfettişi, “Bir aşılama takvimi doğrultusunda yapılan diğer aşılamalar ile Covid-19’a karşı aşılama kampanyası kapsamında yapılan aşılama arasında hiçbir fark yok. Aynı bilgi sistemine aynı türden belgeler kayıt edilecek ve sistem artık verileri otomatik olarak Covid-19 sistemine aktarıyor ve ilgili sayıda aşılamayı gerçekleştiren her aile hekimine ay sonunda ödeme yapılıyor” dedi.

Bugün sağlık yetkilileri, hafta içi akşamüzeri aşı olmak isteyenler için bölge sağlık müfettişlikleri, hastaneler ve Hastalık Tanı ve Danışmanlık Merkezlerinde oluşturulan 318 aşılama noktasında yeşil koridor açma olasılığını da tartışacaklar.

Bugün Pfizer/BioNTech aşısının 25 700’den fazla dozluk yeni bir sevkiyatının ülkemize ulaşması bekleniyor.

Kaynak: Kircaalihaber

Önceki Haber

Akaryakıta yeni zam

Sonraki Haber

Yunanistan’da bulunan Türk mezarları için anıt yapılması önerisi