Bulgaristan’da acil servis çalışanları kafe ve restoranların kapatılmasını istiyor

Bulgaristan’da Ulusal Acil Servis Çalışanları Derneği, koronavirüsün (Covid-19) hızla yayılmasına, ülkedeki birçok hastanede koronavirüs hastaları için ayrılan yatakların dolmasına ve yeni vakalarda keskin artışa ilişkin verilerden dolayı yetkilileri derhal önlemleri sıkılaştırmaya çağırdı. Acil servis doktorlarının bu çağrısı neden gerekli oldu?

Bulgaria ON AIR televizyonunun “Bulgaristan Sabah” programına konuk olan Ulusal Acil Servis Çalışanları Derneği Başkanı Dr. Desislava Katelieva, “Covid-19 ile karşılaştığımız geçen yılki dersimizi aldık. Koronavirüs testi yapılan kişilerin % 16’sının test sonucu pozitif çıkıyor. Bu da yüksek bir oran. Bir araya toplanmaların olacağına işaret eden seçim kampanyası yaklaşıyor. İnsanlar virüsün aramızda olmadığı hissine kapılıyor. Sanki enfeksiyon hastalığın var olduğunu unutmuşuz gibiyiz” dedi.

Dr. Katelieva, “Yeni vaka sayısı günde 4000-5000’in üzerine çıkarsa, hastaneler yeniden dolup taşacak. Yatak kapasitesini artırma ne pahasına olacak – iş yükünün artması veya diğer bölümleri kapatma pahasına olacak. Önlemlere uyulmuyor, maske takılmıyor” diye vurguladı.

Doktor, öğrencilerin eğitimlerine yüz yüze devam etmeleri gerektiğini, ancak bununla birlikte özellikle bilim adamlarının enfeksiyonun kolayca bulaştığını kanıtladığı yerlerde insan toplanmalarının sınırlandırılması gerektiğini belirtti. Dernek Başkanı, insanların maskesiz olduğu ve temas halinde olduğu tek yerlerin restoranlar ve fitness salonları olduğuna dikkat çekti.

Kendisinin de koronavirüs hastalığını geçirdiğini anlatan doktor, 25 yıllık meslek hayatında ilk defa hastaları başka bir hastaneye sevk etmek zorunda kaldıklarını söyledi. Dr. Katelieva, “Gücümüzün sınırındayız ve bizim yerimize çalışacak kimse yok. Bu hızda devam edersek, yani 3 ayda 50 000 kişiye aşı yaparsak, salgını durduracak 4 milyon kişiyi aşılama seviyesine ne zaman ulaşacağımızı bilmiyorum” dedi.

Koronavirüs hastalığı geçiren kişilerin aşılanmasının doğru bir karar olmadığını anımsatan doktor, kendisinin de vücudundaki antikor seviyesi düştükten sonra birkaç ay sonra aşılanacağını vurguladı.

Kircaalihaber

Read Previous

Milli Savunma Bakanlığı: Yunanlar hücum bot konuşlandırdı

Read Next

Kosova’da kafe ve restoran işletmecilerinin protesto yürüyüşü iptal edildi