Bulgaristan’da AB ve NATO’ya boyalı protesto

Bulgar göstericiler, pazar günü Sofya’daki AB irtibat bürosunun kapısına kırmızı boya fırlatarak AB’nin Doğu Avrupa ülkesinin içişlerine karışmasını protesto etti.

Bulgaristan’ın Ukrayna ve Rusya arasındaki çatışmada tarafsızlığını koruması talebiyle ülkemnin birçok şehrinde “Barış Yürüyüşü” düzenlendi. Sofya’da insanlar Ulusal Kültür Sarayı önünde toplandı. Katılımcılar Vitosha Bulvarı boyunca yürüyerek Cumhurbaşkanlığı ve Ulusal Meclis’i geçtiler. Etkinliği organize ede Vazrazhdane (Diriliş) partisi, AB misyonunun dış cephesine boya dolu balonlar fırlatan büyük bir kalabalığın videosunu paylaştı. Bulgar haber ajansı BTA’ya göre, Sofya’nın merkezindeki bir caddede yarım saat boyunca polis varlığı ve trafik kesintisi yaşandı.

Göstericiler görüşlerini pankartlar açarak ve sloganlar atarak dile getirdiler. Protestolarda ayrıca Bulgaristan’ın NATO’ya katılımının yaratacağı tehlikelere ilişkin endişelerini dile getiren konuşmacılar da yer aldı. Protestocular “Barış istiyoruz!” ve “NATO, dışarı!” sloganları attı ve Bulgaristan’ın NATO ittifakından ayrılmasına yol açacağına inandıkları bir referandum düzenleme isteklerini dile getirdi.

Read Previous

AB’den Yunanistan’a sığınmacıların geri itilmesi tepkisi: Resmi adım atmaya hazırız

Read Next

Yunanistan’da PASOK-KINAL ittifakı lideri Nikos Andrulakis, hükümet kurma görevini reddetti