Bulgaristan’da 6 milletvekilinin dokunulmazlığının kaldırılması istendi

Bulgaristan Başsavcısı Sotir Tsatsarov, altı milletvekilinin yasama dokunulmazlığının kaldırılmasını istedi. 

Tsatsarov, İrade Partisi Genel Başkanı ve Meclis Başkan Yardımcısı Veselin Mareşki, İrade Partisi Milletvekili Krıstina Taskova, İrade Partisi Milletvekili Plamen Hristov, Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) Milletvekili Elena Yonçeva, BSP Milletvekili Georgi Mihaylov ve Bulgaristan’ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB) Milletvekili Boris Kırçev’in dokunulmazlığının kaldırılmasını talep etti.

Tsatsarov’un adı geçen milletvekillerin dokunulmazlıklarının kaldırılmasını istemesinin nedeni, Bulgaristan Anayasası’nın 70.maddesinin 1.fıkrasına istinaden onlara karşı cezai takibat başlatmaya ilişkin izin alınması ile ilgilidir.

Tsatsarov’un, altı milletvekilinin yasama dokunulmazlığının kaldırılmasına yönelik talebinin açıklanmasının hemen ardından BSP Milletvekili Georgi Mihaylov, Mecliste basına yaptığı açıklamada dokunulmazlığından vazgeçeceğini duyurdu.

Bundan kısa bir süre sonra GERB Milletvekili Boris Kırçev de dokunulmazlığından vazgeçeceğini söyledi. Vergi borcu olmadığını ve bu yüzden rahat olduğunu kaydeden milletvekili, “Bu dokunulmazlığın arkasına saklanmadım, dokunulmazlığımdan vazgeçeceğim için mutluyum” dedi.

Tsatsarov, İrade Partisi milletvekilleri Veselin Mareşki, Krıstina Taskova ve Plamen Hristov’un yasama dokunulmazlıklarının kaldırılmasını, Varna Bölge Savcılığı tarafından haklarında başlatılan soruşturma kapsamında istedi. Savcılık, Ceza Kanunu’nun 26.maddesinin 1.fıkrasıyla ilgili olarak 231a maddesinin 2. fıkrasının 4.bendi gereğince milletvekillerin şantaj yaptıkları gerekçesiyle haklarında soruşturma açtı.

Önceden Başsavcı’nın yasama dokunulmazlığının kaldırılmasına yönelik talebi üzerine üç milletvekilinin her biri Anayasa’nın 70.maddesinin 2.fıkrası doğrultusunda dokunulmazlıktan feragat edilmesine yazılı onayını verdi. Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığı tarafından yürütülen soruşturmada elde edilen delillere göre soruşturmayı yürüten savcı, Veselin Mareşki, Krıstina Taskova ve Plamen Hristov’un hakkında kovuşturma başlatılması için gerekçelerin bulunduğuna karar verdi ve onların Ceza Kanunu’nun 2321.maddesinin 6.fıkrasına göre suç teşkil eden mülkten yararlanma amacıyla suç işlemek için taahhütte bulunduklarını iddia etti.

Milletvekillerin dokunulmazlıktan feragat edilmelerine yazılı onay vermesi suçlandıkları suçu dahil etmez.

 

Kırcaalihaber

Read Previous

Kosova, vize muafiyetinde olumlu karar bekliyor

Read Next

Sırp ürünlerine boykot çağrısı yapıldı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *