Bulgaristan’da 330’dan fazla ilaç eczanelerde bulunamıyor

Eczane Sahipleri Derneği Başkanı Nikolay Kostov, Bulgaristan Ulusal Televizyonu’nun (BNT) “Gün Başlıyor” programına verdiği demeçte, Bulgaristan’da 330’dan fazla ilacın eczanelerde bulunamadığını açıkladı. Kostov, söz konusu 330’dan fazla ilacın, Tıbbi Ürünlerin Takibi ve Analizi İçin Özel Elektronik Sistemi (SESPA) üzerinden takip ve analiz edilen tıbbi ürünler listesinde yer aldığını belirtti.

Eczane Sahipleri Derneği Başkanı, bunların esas olarak Covid-19 tedavisinde, travmatolojide ve ayrıca Bulgaristan’da yaklaşık 2000-3000 kişi olan trombofili saptanan hamile kadınlar için ihtiyaç duyulan ilaçlar olduğunu da sözlerine ekledi.

Ayrıca kortikosteroid içeren ilaçlar ve kanser hastalarının tedavisinde kullanılan ilaçların da eksik olduğunu kaydeden Kostov, epilepsi hastaları için ise şu anda ilaç bulunduğunu söyledi.  

Dernek Başkanının ifadesine göre, ilaç kıtlığı birkaç nedenden kaynaklanıyor. Kostov, “Her durumda müdahale etmek mümkün değildir. Ancak ihracat daha etkili bir şekilde kısıtlanabilir. Artık eksik ilaçları kontrol etmek için elektronik bir sistem mevcut” dedi.

Dernek Başkanı, Bulgaristan’daki bazı ilaçların yüzde 10-15 arasında pahalılaştığını ve bunun tedarikçilerden ve büyük olasılıkla artan maliyetlerinden kaynaklandığına dikkat çekti.

Kircaalihaber

Read Previous

Yunanistan’da kaleci hat-trick yaptı

Read Next

Kosova’da Türk öğrencilerin bağımsızlık kutlaması