Bulgaristan’da 2,8 milyon doz aşı imha edilecek

Bulgaristan Sağlık Bakanlığı, talep görmemesi nedeniyle ülkede Kovid-19 aşı stoklarının arttığını ve tarihi geçmek üzere olan aşıların imhasının kaçınılmaz olduğunu açıkladı.

Sağlık Bakanı Asen Mecidiev, “Aşılamaya ilgi sıfır. Kullanım tarihi bitmek üzere olan 2,8 milyon aşıyı imha etmek zarındayız” dedi. Mecidiev, salgının yoğunluğunun geçmesi üzerine ülkedeki başlıca hastanelerde artık nerdeyse kimsenin uğramadığı aşılama birimlerini kapattıklarını bildirdi.

Sağlık Bakanlığının açıklamasında da Kovid-19 salgınının yoğun döneminde Avrupa Birliği’nin (AB) eşgüdümlü mücadele politikasına istinaden Bulgaristan’ın bu yılın sonuna dek 8 milyon aşı daha ithal etmek zorunda olduğu, sözleşmeye bağlanmış bu ithalatın bir kısmının peşin ödendiği bilgisi verildi.

Bakan Mecidiev, bu ithalatın “gereksiz masraf olduğunu”, Kovid-19’un yeni versiyonlarına karşı etkin olmayan bu aşıların zorunlu imhasının kaçınılmaz bir ilave masraf olacağını söyledi.

Bulgaristan, AB içinde Kovid-19’a karşı aşılanma oranı en düşük ülkeler arasında bulunuyor. Ülkede salgında yaklaşık 39 bin kişi hayatını kaybetti.

Read Previous

AA’nın Boşnakça-Hırvatça-Sırpça-Karadağca yayını 11 yaşında

Read Next

Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic: ‘Kosova’yı ne fiili ne de hukuki olarak tanımayacağız’