Bulgaristan’da hükümetten yapılan açıklamada koronavirüs (Covid-19) salgınıyla mücadelede ön saflarda yer alan 23 bin sağlık görevlisinin maaşlarına ayda 1000’er leva ek ödeme yapılması için 182 milyon leva sağlanacağı bildirildi.

Fonlarla belediyelerin, ev ortamında sunulan hizmetler aracılığıyla yaşlılara ve engellilere koruyucu bakım hizmeti sağlamaya devam edebileceği belirtildi.

Ek fonlarla devlet tarafından uygulanan anti-salgın önlemler nedeniyle ekonomik faaliyetin geçici olarak askıya alındığı sektörlerde çalışanların istihdamını sürdürmek için işverenler de desteklenecek.

Bu para, 2014-2020 Dönemi İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Operasyonel Programı bütçesinden sağlandı ve hükümet, program yönetim otoritesinin Covid-19’un yayılmasına karşı mücadeleyi destekleyici tedbirlere yönelik belirlenen bütçe miktarının üzerinde yüzde 8,01’e varan miktarda hibe desteği verilmesi için sözleşmeler yapmasını onayladı.

Fazla miktarda hibe desteği verilmesi, REACT-EU mali yardım mekanizması kapsamında sağlanacak fonlardan 2014-2020 Dönemi İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Operasyonel Programı’nın finanse edilmesine yönelik ek finansmanla karşılanacak.

Kabine toplantısında alınan başka bir kararla Sağlık Bakanlığı 2020 yılı bütçesinden 14 000 000 levaya varan ek harcamalar yapılması onaylandı. Fonlar, Covid-19 tedavisi için Remdesivir ilacı satın almak için kullanılacak.

Kaynak: Kircaalihaber.com

Önceki Haber

Kosova’da 6+ Parlamento Grubu, Nisma ve AKR ile birleşti

Sonraki Haber

Tütün üreticileri düşük alım fiyatlarından memnun değil