Bulgaristan’da 2021’de emlak fiyatları yüzde 12 arttı

Gayrimenkul alanında uzman ve gayrimenkul sektörünün dijitalleştirilmesi alanında faaliyet gösteren bir şirketin kurucularından olan Georgi Pavlov, BNR’ye verdiği demeçte, “Emlak fiyatları dünya çapında yükseldi ve Bulgaristan da bundan istisna değil, ülkemizdeki fiyat artışı 2021 için yüzde 12 seviyesinde gerçekleşti” diye kaydetti.

Pavlov, “Proptech şirketi ise sektörün piyasa hakkında daha fazla bilgi edinmesine, bir mülkün alım satımında yer alan tarafların kimler olduğunu ve satın alındıktan sonra bu mülke ne olduğunu bilmesine yardımcı olacak gayrimenkul sektörünün dijitalleştirilmesi alanında faaliyet gösteren bir şirkettir” diye açıklık getirdi.

Pavlov, “Küresel emlak fiyatlarındaki artışın nedeni, Avrupa Merkez Bankası da dahil olmak üzere tüm finans kurumlarını çok parayla dolduran merkez bankalarının politikası, çok aktif bir şekilde borç vermeye başladılar ve bu yıl hacim olarak ipotek kredilerinde yüzde 30 büyüme oldu, bu da çok büyük bir seviyede büyümedir. Bu nedenle, kredilerde bu kadar yüksek seviyede büyümenin daha da yüksek bir fiyat artışına sebep olmasını bekliyordum, bu nedenle emlak fiyatlarının yükseldiğini daha çok duyacağız” dedi.

Emlak uzmanı, “Bunun nedeni, likidite fazlası olan bankaların politikasıdır. Pandemi sırasında mevduat hacmi ilk kez 100 milyar levayı aştı, ayrıca faiz oranları rekor seviyede düşük tutuluyor” diye açıkladı.

Pavlov, boş ofis binalarının kaderinin değişeceğini, örneğin küçük klinikler tarafından kullanabileceklerini ve konut veya idari binaların zemin katlarında bulunmalarına izin veren anaokullarına yönelik düzenlemenin değiştirilmesinin yeni anaokullarının açılmasına yol açacağını ekledi. Ayrıca yeni binaların güzel bir park ortamında olduğuna dikkat çekti.

Kircaalihaber

Read Previous

Yunanistan’a yasa dışı yollarla geçmeye çalışan 3 kişi yakalandı

Read Next

Avrupa’da İslam karşıtlığı, Kovid-19 salgını sırasında özellikle sosyal medyada yayıldı