Bulgaristan’da Ulusal Sigorta Enstitüsü (NOİ) tarafından hazırlanan 2017 yılı aktüeryal rapora göre, 2021 yılının son üçüncü çeyreğinde emekli olan kişiler yüzde 20 daha düşük maaş alacak. O zaman 1960’ların başında doğan ve emekli olan kadınlar, bireysel emeklilik sisteminden ikinci bir emekli maaşı alacaklar.

Aynı nedenden dolayı NOİ’nin 2040 yılında % 25’e kadar daha düşük emekli aylığı ödemesi bekleniyor.

NOİ tarafından yapılan hesaplamalar, 31 Aralık 1959’dan sonra doğan sigortalının % 100’ünün her iki sigorta sistemine de katkı payı ödemesine devam edeceği varsayımına göre yapılmıştır.

Bu, emekli aylığı ikame oranının azalacağı ve 2030 sonuna kadar yaklaşık % 34-35’te kalacağı anlamına gelir. Şimdi bu oranın yüzde 42 olduğu anlaşıldı.

Sigortalıların prim ücretini tamamen NÎİ Emekli Maaşları Fonu’na ödemeyi seçmeleri, emekli aylığı ikame oranı üzerinde olumlu bir etki yaratacak.

Onların emekli aylığı brüt ikame oranı yaklaşık yüzde 10 daha yüksek olacaktır.

NOİ’nin bireysel emeklilik sistemine katkı payı ödemeyi tercih eden sigortalılara 2021’den sonra bağlayacağı düşük emeklik maaşı, toplam katkı payının bir kısmının seçilen bireysel emeklilik fonlarına aktarılmasından dolayı planlanan orantılı azalmadan kaynaklanmaktadır.

 

Kircaalihaber.com

Önceki Haber

İtalya mayıs ayında karantina tedbirlerini gevşetmeye hazırlanıyor

Sonraki Haber

AB seyahat kısıtlamasıyla ilgili yaz dönemi için hazırlık yapıyor

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

five × 2 =