Bulgaristan Ulusal İstatistik Enstitüsünün (NSİ) en son yayımladığı verilere göre, 2020’nin başından bu yana Bulgaristan’da son beş yıla kıyasla rekor sayıda az ölüm gerçekleşti.

Ölüm oranı, 2020’nin başından Mayıs’ın üçüncü haftasına kadar, geçen yılın aynı dönemine göre %6’nın üzerinde daha düşüktür.

Sosyal izolasyon döneminde ölüm oranı %3 ile %4 arasında azaldı.

Bulgaristan Bilimler Akademisi’nde (BAN) görevli demografi uzmanı olan Dr. Kameliya Lilova, salgın sırasında düşük mortalite fenomeninin nedenlerini değerlendirmek için henüz çok erken olduğunu düşünüyor.

NSİ’ye göre, cevap değişen yaşam tarzında yatıyor olabilir ve nedenlerinden biri hastaneye gitmemek ve aynı zamanda birçok durumda ölümcül bir sonuca yol açan planlı ameliyatlar yapılmaması olabilir.

NSİ verilerine göre, 2019’da 46 576 ölüm gerçekleşti, 2020’nin Ocak – Mayıs döneminde ise 43 607 ölüm gerçekleşti. Veriler, ölüm oranının % 15,2 daha düşük olduğu yılın ilk ayında en ciddi fark olduğunu gösteriyor.

Üstelik ölüm oranı 5 yıl önce ile karşılaştırılırsa, 2017’de ocak ayının ilk haftasında 300’den fazla ölümün gerçekleştiği, 2020’in aynı döneminde ise yüzde 52 oranda daha az veya 2065 ölümün gerçekleştiği görülebilir.

 

Kırcaalihaber

Önceki Haber

Kosova’da 11 yeni vaka tespit edildi

Sonraki Haber

Arnavut-Sırp çatışmasına aldırış etmeyerek yaşlı Sırp kadının eli kolu oldu

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

sixteen − 8 =