Bulgaristan Ulusal Televizyonu’nda (BNT) yayınlanan “Gün Başlıyor” programına konuk olan Bulgaristan Bağımsız Sendikalar Konfederasyonu (KNSB) Başkanı Plamen Dimitrov, “Bulgaristan’da 200 000’den fazla işçi açığı var” diye kaydetti. Dimitrov, işgücü açığı olduğunu da sözlerine ekledi.

Dün (10.05.2022) başlayan KNSB 9. Kongresi, son 5 yıl içinde elde edilen başarıları ve 2027’ye kadar çalışan bir Bulgaristan’ın ufkunu belirleyecek. Kongrenin sloganı “Yeşil ve Dijital Dönüşüm Zamanında Güvenli Bir Gelecek İçin” olarak belirlendi.

Programa konuk olan Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu Genel Sekreteri Sharon Burrow, dünya ekonomisinin birçok krizle harap olduğunu ve eşitsizlik seviyelerinin tarihi zirveye ulaştığını kaydetti.

Burrow, “İstihdam istiyoruz, mümkün olan en yüksek güvenceye sahip iş pozisyonları istiyoruz. Yeşil ekonomiye adil bir geçiş istiyoruz, yani işverenler ve hükümetle masaya oturup anlaşmak istiyoruz. Ancak maaşlara zam yapılmasına da ihtiyacımız var. Hayat pahalılığı ile baş edemiyoruz. Bu hem insanlar hem de ekonomi için kötü bir durum, çünkü üretileni tüketecek insan yok ve tabii ki yaptığınız işe göre iyi bir maaşınız olması gerekiyor” dedi.

KNSB Başkanı, ülkemizde eleman bulmanın çok zor olduğu sektörler olduğuna dikkat çekti.

Dimitrov, “Ciddi derecede yetersiz bir işgücümüz var ve askıya alınan gaz arzları nedeniyle tatlı hamur işleri sanayii, ağır sanayi vb. bazı sektörlerde bazı şoklar olsa bile geleceği kesin olan şey daha da olumsuz. Şu anda işçi arayan ve ne düşük vasıflı, ne orta, ne de yüksek vasıflı işçi bulamayan başka şirketler tarafından devralınma ihtimali kesinlikle var. Dolayısıyla kısa vadede asıl sorunumuzun, şu anda %5’in altında olması bir yana, artan işsizlik olacağını düşünmüyorum” diye kaydetti.

Kırcaalihaber

Önceki Haber

Yunanistan’a kaçmaya çalışan 4 FETÖ şüphelisi yakalandı

Sonraki Haber

Dünyanın en büyük elması “Kaya” açık artırmada 18,8 milyon ABD dolarına satıldı