Bulgaristan’da 2 bin 387 kişi istihdam edilecek

Bulgaristan Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Biser Petkov, istihdam edilecek işsizlerin % 74’ünün asgari ücret karşılığı tam zamanlı olarak çalışacaklarını açıkladı. 

Meclis Genel Kurulunda kendisine yöneltilen soruları cevaplayan Bakan, “Bu yıl bölgesel istihdam programları kapsamında 2018’e kıyasla 74 kişi daha fazla istihdam edilecek” diye belirtti. Petkov’un ifadesine göre istihdam programları kapsamında toplam 2387 kişi istihdam edilecek. Uzun süre işgücü piyasasının dışında kalmış kişilere öncelik verilecek.

İstihdam edilecek işsizlerin yüzde 74’ü tam zamanlı olarak çalışacak, diğerleri ise bir kaç saat çalışacak. İstihdam edilecek işsizlere asgari miktarda 560 leva ücret ödenmesi için kaynak sağlandı. 2019 yılı devlet bütçesinden bunun için 8,8 milyon leva ayrıldı. Bundan başka belediyeler de istihdam programlarına 250 000 leva destek verecek.

İşsizler, belediyelerin sunduğu proje teklifleri üzerine hazırlanan bölgesel istihdam programları kapsamında istihdam edilmektedir. İşsizlerin getirileceği pozisyonları belediyeler belirliyor. Bu yıl da temizlik hzimetleri, yol bakım onarım çalışmaları, çevre çalışmaları ve başka faaliyetler dahil olmak üzere belediye mülkiyetinin korunmasına yönelik faaliyetler önceliktir.

 

Kırcaalihaber

Read Previous

Türkiye Yunanistan’ı 2 golle geçti

Read Next

‘Pontus Rumlarının yaşadıkları soykırım olarak nitelendirilemez’

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *