Bulgaristan’da 17 binden fazla öğrenci ve öğretmen ücretsiz tatil yapacak

Bulgaristan Eğitim ve Bilim Bakanlığı (MON) tarafından açıklamaya göre, ülkenin tüm illerindeki 592 okuldan 17 binden fazla öğrenci ve öğretmenin ücretsiz tatil yapması onaylandı. Onlar, bu yıl 30 Haziran’da sona eren Ulusal Yeniden Birlikte Programı’nın ilk etabına başvurdular.

Çocuklar ve öğretmenleri, temmuz ve ağustos aylarında bir dağ veya sahil beldesinde dinlenme fırsatı bulacaklar. Tercih edilen destinasyonlar arasında Zlatni Pyasıtsi (Altın Kumlar), Şkorpilovtsi, Pamporovo, Bansko, Razlog, Zlatograd bulunmaktadır. Devlet, her katılımcı için beş geceleme, yemek, ulaşım, sigorta ve ek kültürel ve spor aktiviteleri içeren altı günlük bir tur paketi sağlar.

Programın ilk etabında 1’den 12. sınıfa kadar olan 15 469 öğrenci onaylandı. 1099 gruba dağıtılan öğrencilere 1664 öğretmen eşlik edecekler. 513 belediye okulu, 71 devlet, 6 özel ve 2 dini okuldan öğrenci ve öğretmenler ücretsiz tatile gidecekler. Dünkü güne kadar programa başvuru yapan okullar için bu amaçla 8 566 500 leva kaynak harcanacak.

Bugün başlayan ve 1 Eylül tarihine kadar devam edecek Ulusal Yeniden Birlikte Programı’nın ikinci etabının uygulanması için kalan finansman 11 440 950 leva tutarındadır. MON, programın ikinci etabı kapsamında başvuru kabul etmeye başladı.

İkinci aşamada okulların öğrencilerinin %7’sine kadar tatile göndermeleri kısıtlaması kaldırılıyor. Herkes için izin verilen maksimum sayı 165 katılımcıdır. Programdan halihazırda yararlanmış olan okullar, ilk aşamada 165’ten az öğrenci ve refakatçi için para almışlarsa, ek katılımcı ile ikinci aşamaya da katılabilirler. Yaz tatil döneminde 45 000’e kadar öğrenci ve öğretmenin ücretsiz olarak dinlenebilmesi bekleniyor.

Programın toplam maliyeti 22 600 000 leva olup, bu miktarın 2 592 550 levası 2021’de başvuran ve onaylanan okullar için harcandı.

Üst üste ikinci yıl uygulanan Ulusal Yeniden Birlikte Programı’nın hedeflerinden biri, grup etkinlikleri yoluyla birbirleriyle yeniden iletişim kurarak çocukların Covid-19 salgını nedeniyle uzaktan eğitim sırasında yaşadıkları sosyal izolasyonun üstesinden gelmelerine yardımcı olmaktır.

Kaynak: Kırcaalihaber

Read Previous

Karadağ’da Kovid-19 vakaları yüzde 130 arttı

Read Next

Akdeniz Oyunları’nda Kosova’ya bir altın madalya daha