Bulgaristan’da 15 Haziran’da kapalı alanlarda maske takılması da dahil olmak üzere koronavirüs (COVID-19) salgını nedeniyle uygulanan kısıtlayıcı tedbirler kalkacak. Kendilerini hasta hisseden insanlar arzu ederlerse maske takacaklar.

Ancak Ulusal Koronavirüs Kriz Masası, koronavirüs bulaşan kişi sayısı tehditkâr bir şekilde yükselmeye başlarsa bazı önlemleri geri getirebilir.

Ulusal Koronavirüs Kriz Masası Başkan Yardımcısı Ulusal Bulaşıcı ve Parazitler Hastalıklar Merkezi Müdürü Prof. Dr. Todor Kantardjiev, ”Vakalar artarsa ve salgının merkez noktalarını ortadan kaldırmakta zorlanırsak tüm toplu taşıma araçlarının yanı sıra mağazalar ve marketlerde maske takılması tekrar zorunlu hale gelecek” diye kaydetti.

Bu amaçla beş gösterge izlenecek. PCR ile yeni tespit edilen koronavirüs bulaşan kişi sayısı ve art arda birkaç gün içinde sayılarında bir artış olup olmadığı yakından izlenecek. Diğer bir gösterge, COVID-19 ile enfekte olan kaç kişinin hastanelere kabul edildiği ve kaçının yoğun bakıma ihtiyacı olduğu olacak.

Ortaya çıkan kümelerdeki enfeksiyonun kontrolü de yakından izlenecek. Bu beş gösterge, belirli sayıda hasta ile ilişkili değil, insidansın artıp artmadığı ve yeni keşfedilen vakaların bu göstergeleri kapsayıp kapsamadığı eğilimi ile bağlantılıdır.

Prof. Dr. Kantardjiev, kumaş maskelerinin dezenfekte edilmesinin kolay olduğunu ve ütülemenin yeterli olduğunu belirtti. Onun ifadesine göre, maske takmak virüsten koruyor.

Prof. Dr. Kantardjiev, ”Virüs dolaşmaz, her zaman tükürükte bulunuyor, bu yüzden maske yardımcı oluyor. Solunum maskeleri hariç, diğer maskelerin takılması % 100 yardımcı olmaz, ancak maske enfekte olma olasılığını azaltır” diye ifade etti.

Prof. Dr. Kantardjiev, en önemli koruyucu önlemlerden birinin fiziksel mesafeyi koruma olduğunu söyledi.

 

 

Kırcaalihaber

Önceki Haber

Kovid-19 sonrası Yunanistan yeniden resesyonla karşı karşıya

Sonraki Haber

Türkiye 2 bin yoğun bakım solunum cihazını yurt dışına gönderdi

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

eighteen + four =