Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, kabine toplantısında yeni eğitim öğretim yılında birinci ve sekizinci sınıfa gidecek çocukların ailelerine bir kereye mahsus destek verilmesi için hükümetin 35 600 000 leva kaynak tahsis edeceğini açıkladı. Bu tedbir kapsamında herhangi bir gelir kriteri bulunmamakta. Birinci ve sekizinci sınıfa gidecek yaklaşık 118 500 çocuğun ailelerinin her biri 300 leva yardım alacak.

Bugün hükümet, 1 Ocak’ta yürürlüğe giren yasal değişikliklerle ilgili Çocuklar İçin Aile Yardımı Hakkında Kanunun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelikte yapılan değişiklikleri onayladı. Değişikliklerle 1. sınıfa kayıt olan öğrencilerin ailelerine bir kereye mahsus destek verilmesi için gelir kriteri kaldırıldı ve 8.sınıf öğrencilerinin ailelerine bir kereye mahsus destek verilmesi için düzenleme yapıldı.

Birinci ve sekizinci sınıfa gidecek çocukların ailelerine bir kereye mahsus verilecek toplam 300 leva miktarındaki destek, birinci dönemde 150 leva ve ikinci dönemde 150 leva olmak üzere iki kerede ödenecek.

Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Denitsa Saçeva, “Toplam 56 000 birinci sınıf ve 62 500 sekizinci sınıf öğrencisini destekleyeceğiz. Destek, okul malzemeleri satın alabilecekleri ebeveynler için önemli. Aynı zamanda çocukların eğitim öğretimden erken ayrılması sorunuyla mücadele ediyoruz” diye belirtti.

Borisov, hükümetin bu yönde ciddi ve amaca yönelik çabalar gösterdiğini ve bunun sonucunda 50 000’den fazla okula gitmeyen çocuğun sınıflara geri döndüğünü bildirdi.

Kircaalihaber

Önceki Haber

Bulgaristan’da insan haklarına aykırı muamele: Fotoğrafı ‘başörtülü’ diye vize vermediler

Sonraki Haber

Batı Trakya bilmeceleri, ‘Türk Dünyası Bilmeceleri’ kitabında