Bulgaristan’da 1 – 4 Nisan tarihleri arasında karantina altında olacak seçmenler, milletvekili genel seçimlerinde oy kullanma imkanından yoksun bırakılacak.

Avukat Silviya Petrova, bu vatandaşların oy kullanma haklarının ihlal edilmemesi için Anayasa Mahkemesi’ne havale edilmesi konusunda destek bekliyor.

Av. Petrova, Bulgaristan Ulusal Radyosu’nun (BNR) “Herkesten Önce” programına verdiği demeçte, geçen yıl Hırvatistan’da benzer bir durumda Anayasa Mahkemesi’nin derhal tepki vermesini örnek gösterdi. Avukat, “Bu, çok az zamanı olmasına rağmen Bulgar Anayasa Mahkemesi’nin başvuru yapan biri olduğu halde tepki vermek için yeterli zamanı olduğu anlamına geliyor” dedi.

Av. Petrova, Bulgaristan Kamu Denetçisinin (ombudsman) bu konuda anlayış göstermesini en mantıklı buluyor.

Avukat, “Konuyu arz ettiğim devlet organlarının hiçbirinden hala tepki gelmiyor. Yakın temaslı kişiler, her hastanın en az bir yakın temaslı kişisi olduğunu varsayarsak, oy kullanamayacak kişilerin sayısını muhtemelen ikiye katlayacak” dedi.

Avukat, “Oy kullanma hakkından mahrum bırakılan vatandaşlar, serbest seçim hakkını ihlal ettiği gerekçesiyle Bulgaristan aleyhine bir veya ikiden fazla kararı bulunan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne şikayette bulunabilirler. Manevi zararlar için tazminat ödenmesine hükmedilmeyen kararlar var, ancak her başvuru sahibi için 2-3 bin avro tazminat ödenmesine hükmeden kararlar da var” diye ekledi.

Avukat, seyyar sandıkta oy kullanmak için belirlenen süre içinde başvuru yapan, ancak organizasyon sorunlar nedeniyle böyle bir imkan kendisine sağlanmadığı kişilerin de tazminat başvurusunda bulunabileceğini söyledi.

Kircaalihaber

Önceki Haber

Bosna Hersekli liderlerin Türkiye ziyareti ile ikili ilişkilerin daha da pekiştirilmesi hedefleniyor

Sonraki Haber

K. Makedonyalı ve Türkiyeli gençler Üsküp’te İslamofobi konferansını dinledi