Bulgaristan Ulusal Televizyonu’nun (BNT) “Gün Başlıyor” programına konuk olan Bulgaristan Öğretmenler Sendikası (SBU) Başkanı Yanka Takeva, “Toplam eğitim öğretim kadrosunun % 1’inden daha azı olan yaklaşık 1 200 öğretmen şu anda hasta veya karantina altında bulunuyor” diye kaydetti.

Takeva, eğitim öğretim yılının normal bir şekilde bitmesinin sağlanacağına kanaat getirdi.

Bulgaristan Öğretmenler Sendikası Başkanı, “Kanunen anaokulu çocuklarının ve ilkokul 1, 2, 3 ve 4. sınıfların online eğitime geçmesi yasak. Ancak çocuklar ve öğretmenler arasındaki iletişimin sürdürülmesi iyi olacağı için aralarında online iletişim olması gerekiyor. Ebeveynler bu konuda yardımcı olsun” diye çağrıda bulundu.

Takeva, “Bununla birlikte ikinci eğitim öğretim yılını bitiren öğrenciler kaçırdıkları ders konularını telafi etmek zorunda kalacak. 12. sınıf için bu zor olacak. Lise mezuniyet sınavlarına hazırlık materyallerinin hafifletilmesi önerilecek” dedi.

Bulgaristan Öğretmenler Sendikası Başkanı, “Toplumdaki her insan gibi Bulgaristan’daki öğretmenler de korkuyor. Bizim neslimizden hiç kimsenin pandemi yaşayacağı aklına gelmedi. Bu ders kitaplarından, filmlerden bildiğimiz bir şey” diye ifade etti.

Takeva, “Bazı öğretmenler sağlığı açısından korktuğu için uzaktan eğitime geçilmesini istedi, bazıları buna karşı çıktı” diye kaydetti ve ebeveynlerin de tüm toplumumuzda olduğu gibi iki farklı görüşte olduğunu ekledi. Sendikacı, sektörler arası konseyinin önerisine rağmen bahar tatilinin uzatılması teklifinin veliler tarafından reddedildiğine dikkat çekti.

Sofya Bölge Sağlık Müfettişliği Müdürü Danço Pençev, aşılama sürecinin ikinci aşamasında belirlenen vatandaşların Pfizer ve Moderna’nın ürettiği Covid-19 aşıları ile aşılanmasına devam edildiğini söyledi. Onların arasında öğretmenler de bulunuyor.

Kırcaalihaber

Önceki Haber

Kosova Cumhurbaşkanlığı görevini vekaleten yeni Meclis Başkanı Konjufca yürütecek

Sonraki Haber

Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Brüksel’de Karadağlı mevkidaşı Raduloviç’le bir araya geldi