Bulgaristan Merkez Seçim Komisyonu (MSK) Başkan Yardımcısı Rositsa Mateva, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “İlave 1 673 adet elektronik oylama makinesi teslim aldık ve cihazlar depoya diğer makinelerin yanına taşınacak” diye bildirdi.

11 Temmuz’da yapılacak erken genel seçimler için yurt dışına gönderilen elektronik oylama makineleri vatandaşların oy kullanacağı yerlere kuruldu. Yurt dışında 273 seçim sandığında 421 makine ile oy kullanılacak.

MSK yetkililerin ifadesine göre, yerel seçimlerde elektronik oylama makineleri ile oy kullanmada sorun yaşanmadı, Sırnitsa köyünde seçim sandığında seçmenlerin oy kullandığı makinelerin durması aşırı ısınmadan dolayı olmadığı belirtildi. Cihazların +45 derecede sıcaklıkta çalışabileceğini gösteren testler yapılmıştır.

Ülkede 1115 sandıkta ikişer cihazla oy kullanılacağı netleşti.

MSK Sözcüsü Tsvetozar Tomov, Almanya’nın Mannheim ve Stuttgart şehirlerinde olmak üzere seçimler için iki sandık açılmasına izin vermediğini, ancak Bulgaristan vatandaşlarının bu şehirlerde oy kullanabilecekleri başka sandıkların olacağını söyledi.

Kircaalihaber

Önceki Haber

Dünya genelinde nükleer silahların sayısı azaldı, askeri stoklar arttı

Sonraki Haber

Novi Pazar Türk Kültür Merkezi öğrenci ve okutmanları Milli Eğitim Bakanlığını ziyaret etti