Ukrayna’daki savaşın başlangıcından bu yana 185 055 Ukraynalı Bulgaristan’a giriş yaptı. “Ukrayna için Bulgaristan” bilgi portalının istatistiklerine göre, ülkemize 25 bini çocuk olmak üzere 87 439 Ukrayna vatandaşı sığındı.   74 397 olurken onlardan  51 291’i ülkenin farklı yerlerine  yerleştirildi.

“Ukrayna için Bulgaristan” web sitesi, Bulgaristan’ın ülkede kalan toplam insan sayısına göre geçici koruma için kayıtlı Ukraynalı sığınmacıların yüzdesinde Avrupa’da ikinci sırada yer aldığını gösteriyor.

Son günlerde ülkenin kuzeydoğu sınır kapılarında Bulgaristan’da kalmaya karar verenlerin sayısında önemli bir artış kaydediliyor.

Örneğin Durankulak Sınır Kapısından geçiş yapan Ukraynalıların sayısında yüzde 200 artış var.

Kramatorsk tren istasyonuna yapılan saldırıdan sonra, Ukraynalılar, ülkeyi çoğunlukla otobüslerle terkediyor. Bu nedenle Bulgaristan Kızılhaç Örgütü’nden ek personel, gönüllüler ve İçişleri Bakanlığı görevlileri, gelenleri kayıt altına almak üzere Durankulak sınır kapısına atanıyor.

Diğer taraftan insanları kandıran ve onlara Bulgaristan otellerinde kalacaklarına dair söz veren Ukraynalı tur operatörleri de yoğun mülteci akınına neden oldu.

Ülke topraklarımızda otellerin de bu şemaya dahil olduğuna dair veriler var. Bu şekilde gelenler tur operatörlerine avro olarak ödeme yapıyor ve aslında Bulgaristan’a garantili konaklama olmadan giriş yapıyor.

BNR.bg

Önceki Haber

Kosovalıların ülkeyi zoraki terk etmeleri üzerinden 23 yıl geçti

Sonraki Haber

Bosna Hersek’te ülkenin en büyük Paskalya yumurtası sergilendi