“Bulgaristan-Yunanistan gaz boru hattı hazır olunca Azerbaycan’dan doğal gaz akışı başlayacak”

Bulgaristan Dışişleri Bakanı Teodora Gençovska, Sofya’da bulunan Azerbaycan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenlendi.

Gençovska, “Rusya’nın saldırganlığı, yalnızca bölgenin güvenliğini değil, bir bütün olarak Avrupa’nın güvenliğini tehdit eden yeni bir jeopolitik gerçeklik yarattı. Azerbaycan’ın, Avrupa ve Avrupa-Atlantik güvenliğinin güçlendirilmesine katkıda bulunacak enerji arz güvenliğine katkı yapacağına güveniyoruz” diye kaydetti.

Bayramov, “Enerji, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilere dayanmaktadır. Mutabık kalındığı gibi ülkemiz 25 yıl boyunca Bulgaristan’a doğal gaz tedarik edecek” diye kanaat getirdi.

Bulgaristan’ın Avrupa’da Azerbaycan’dan gaz tedarik eden üç ülkeden biri olduğuna dikkat çeken Azerbaycan Dışişleri Bakanı, “Bulgaristan ile Yunanistan arasındaki doğal gaz hattı tamamlanacağına ve ülkenizin bunun üzerinden doğal gaz almaya başlayacağına eminiz. Bu, enerji güvenliğinize büyük katkı sağlayacaktır” dedi.

Bayramov, Trans-Adriyatik doğal gaz boru hattını inşa ederek ülkesinin ve ortaklarının Bulgaristan, İtalya ve Yunanistan’a yönelik gaz tedarik sözleşmesinin kendilerine düşen kısmını yerine getirdiğini vurguladı. Boru hattında gaz akışına 2020’nin son gününde başlandığını belirten diplomat, “Ama bu gazın size ulaşması için Bulgaristan-Yunanistan bağlantısının tamamlanması gerekiyor. Bu olduğunda kararlaştırılan miktarları eksiksiz olarak göndermeye başlamaya hazırız. Bu yüzden hepimiz bu ara bağlantı boru hattının, muhtemelen bu yılın ikinci yarısında tamamlanmasını sabırsızlıkla bekliyoruz” dedi.

Gençovska, “Mevkidaşıma enerji kaynak ve güzergah çeşitlendirilmesinin Bulgaristan hükümetinin öncelikleri arasında olduğuna dair güvence verdim. Azerbaycan ile anlaşmaya varılan doğal gaz miktarlarını tam olarak alabilmemiz için Yunanistan ile doğal gaz ara bağlantı boru hattı inşaatının bir an önce tamamlanmasını beklediğimizi hatırlattım” diye işaret etti.

Bakanımızın ifadesine göre, Bulgaristan’ın Azerbaycan’dan iş insanlarından oluşan bir heyetin ülkemizi ziyaret etmesini düzenlemeye hazır olduğunu ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlhan Aliyev’in ülkemizi ziyaret etmesini beklediğimizi ifade etti. Gençovska, “Bulgaristan bununla birlikte iki ülke arasındaki turist akışını artırmak istiyor ve bu amaçla Sofya’dan Bakü’ye doğrudan uçuşların yeniden başlatılması gerekiyor” diye altını çizdi.

Gençovska, Bulgaristan’ın 30 yıl önce Azerbaycan Cumhuriyeti’nin bağımsızlığını tanıyan ilk ülke olduğunu anımsattı.

Kaynak: Kırcaalihaber

Read Previous

Hırvatistan: Rusya karşıtı yaptırımlar işe yaramıyor, Putin gülümsüyor

Read Next

Terör örgütü üyeleri Yunanistan’a kaçarken yakalandı