Bulgaristan Yenilikçilik ve Büyüme Bakanı, Türkiye’nin Sofya Büyükelçisi ile bir araya geldi

Bulgaristan Yenilikçilik ve Büyüme Bakanı Alexander Pulev ve Türkiye Cumhuriyeti Sofya Büyükelçisi Aylin Sekizkök arasında bakanlıkta gerçekleştirilen görüşmede iki ülke arasında yatırımlar ve ticari ve ekonomik ilişkiler alanında iş birliğinin etkinleştirilmesi ve derinleştirilmesi ele alındı.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, görüşmede Yenilikçilik ve Büyüme Bakanlığı’na (MİR) bağlı Bulgaristan Yatırımlar Ajansı’nın (BAİ) ocak ayı sonunda İstanbul’da düzenleyeceği iş ve yatırım forumunun hazırlıklarına vurgu yapıldı. Forumda Bulgaristan’da yatırım yapma, iş kurma ve geliştirme fırsatlarının tanıtılmasının yanı sıra Türk iş dünyası temsilcileri önünde ülkemizin başarılı bir yatırım destinasyonu olduğu teyit edilecek. Etkinliğe otomotiv, makine mühendisliği, sağlık ve balneoloji sektörlerinin önde gelen firmaları katılacak.

Forumun amacı, ülkemizin Türkiye’deki yatırım camiası nezdinde başarılı bir iş geliştirmek için iyi bir yer olarak daha iyi tanıtılmasının yanı sıra ülkemizde başarılı bir şekilde yatırım yapmış Türk şirketlerinin güzel örneklerini göstermektir.

Bakan Pulev, Türkiye’nin Bulgaristan’ın önde gelen dış ticaret ve yatırım ortakları arasında yer aldığına işaret etti. Bu, hem Bulgaristan pazarında faaliyet gösteren Türk şirketlerinin sürekli artan sayısı hem de iki ülke arasındaki ticaret hacminde artış hızı ile doğrulanmaktadır.

Bulgaristan Merkez Bankası’nın (BNB) verilerine göre 1 Ocak 2022 itibarıyla Türkiye’den Bulgaristan’a yapılan toplam yatırım tutarı 1.057,5 milyar avrodur. 2022’nin ilk çeyreği için Türk yatırımları 33,3 milyon avro tutarındadır.

Yatırım Teşvik Kanunu kapsamında sadece 2005-2022 döneminde ülkemizde faaliyet gösteren Türk firmalarının 29 adet sertifika almış yatırım projesi bulunuyor. Bu projeler kapsamında yapılan toplam yatırım miktarı yaklaşık 1 milyar leva olup 4 308 kişilik istihdam yaratıldı. Yatırım projeleri ağırlıklı olarak imalat ve sağlık sektörlerindedir.

2022’nin ilk altı ayında Türkiye ile ticaret hacmi, 2021’in aynı dönemine göre yüzde 55,4 artışla 3,794 milyar avro olarak gerçekleşti. Aynı dönemde Türkiye’ye yapılan ihracat ise yüzde 31,6’lık artışla 1 milyar 459 milyar avro olarak gerçekleşti ve bununla Türkiye, Bulgaristan’ın ticaret ortakları arasında beşinci sırada yer alıyor.

Kırcaalihaber

Read Previous

TBMM Başkanı Şentop: Türkiye var olduğu müddetçe, Batı Trakya Türklerinin yanındayız

Read Next

ABD Gıda ve İlaç Dairesi, Alzheimer’ı yavaşlattığı gözlenen yeni ilacı onayladı