Bulgaristan ve Türkiye içişleri bakanları yasa dışı göçe karşı önlemleri ele aldılar

Bulgaristan İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Kamu Düzeni ve Güvenliğinden Sorumlu Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı İvan Demerciev, Ankara’da Türk mevkidaşı Süleyman Soylu ile bir çalışma toplantısı düzenledi. Toplantıda ele alınan ana konu başlıkları arasında yasa dışı göçle mücadele ve iki ülke arasındaki ağır taşıt trafiğinin rahatlatılması yer aldı.

Bakan Demerdjev, “Bakan Soylu ile görüşmelerimiz çok rahat, çünkü bugüne kadar ülkelerimiz arasında gündemde olan sorunların çoğunu çözdük” diye kaydetti.

Bakan Süleyman Soylu, Türkiye’de 6 Şubat’ta meydana gelen yıkıcı depremlerin ardından yapılan arama kurtarma çalışmalarında sağlanan yardımlardan dolayı Bulgaristan halkına, Bulgaristan hükümetine ve özellikle mevkidaşı İvan Demerciev’e bir kez daha şükranlarını sundu. Bulgaristan’ın depremden sonra Türkiye’ye yardım sağlayan ilk AB ülkesi olduğunu hatırlatan Soylu, “Bizi bir dakika bile yalnız bırakmadınız, arama kurtarma çalışmalarına bizimle birlikte katıldınız ve ihtiyacımız olan her şeyi sağlamamıza yardım ettiniz” diye ekledi.

Demerciev, “Sadece bugün değil, herkesin Türkiye’de böyle bir felaket olduğunu unuttuğu bir zamanda da elimizden geldiğince yardım etme isteğimizi ve duyarlı olduğumuzu bir kez daha dile getirdim” diye aktardı. Başbakan Yardımcısı, göçmen baskısına karşı mücadelede ülkemize verdiği muazzam destek için Türkiye’ye şükranlarını dile getirdi. Buna karşılık Bulgaristan, TIR trafiğinin sınır kontrol noktalarından geçişini desteklemek için mümkün olan her şeyi yapıyor.

Bakanlar, ikili çalışma toplantısında karşılıklı çıkarları ilgilendiren diğer güncel konuları da görüştüler.

Kaynak: Kırcaalihaber

Read Previous

Başbakan Kovaçevski, Kosova Cumhurbaşkanı Osmani’yi ağırladı

Read Next

Vucic, 27 Mayıs’ta çekiliyor