Bulgaristan ve Türk gümrük ve sınır yetkilileri, Türk nakliyat şirketleriyle görüştü

Gümrükler Ajansı’ndan verilen bilgiye göre, Bulgaristan ve Türk gümrük ve sınır yetkilileri arasında son aylarda Kapitan Andreevo Sınır Kapısı’nda yoğun trafik konusundaki temaslar kapsamında sıradaki görüşme gerçekleştirildi. Türk nakliyat şirketleri temsilcilerinin de katıldığı görüşme bu kez Kapıkule Sınır Kapısı’nda yapıldı.

Bulgaristan ve Türk gümrük idareleri, taşıyıcılara Kapitan Andreevo-Kapukule Sınır Kapısı’nın yük kamyonlarına yönelik geçiş ve gümrük işlemleri kapasitesinin her iki yönde de günde 2200 kamyona kadar çıktığına dair mesaj verdiler. Aynı zamanda bu sınır noktasından geçiş yapmak isteyen kamyon sayısı da artıyor ve bu da kuyruklar yaratıyor. Sınırının her iki tarafındaki yetkililer tarafından sınır noktasından geçiş yapan yük kamyonlarının büyük bir bölümünü oluşturan Türk nakliyat şirketlerine diğer ulaşım türleri de dahil olmak üzere olası alternatif yollar üzerinde düşünmeleri ve teslimatlarının bir bölümünü zaman içinde yeniden organize etmeleri önerildi.

2016’dan Kasım 2019’un sonuna kadar Bulgaristan-Türkiye sınırından (“Kapitan Andreevo” ve “Lesovo” sınır kapıları) geçiş yapan kamyon sayısı yaklaşık 100 bin kamyon artış gösterdi ve yaklaşık 853 bin kamyona ulaştı. Bunlardan yalnızca bu yılın ilk 11 ayında yaklaşık 640 bin kamyon Kapitan Andreevo sınır kontrol noktasından geçiş yaptı.

Türk gümrük yetkilileri, gelecek yılın başında Lesovo-Hamzabeyli Sınır Kapısı’nın Türk tarafındaki Hamzabeyli sınır kontrol noktasını yenileme çalışmalarının tamamlanacağını bildirdiler. Bununla yönlendirilen trafiğin normal rotasına dönmesi bekleniyor.

Bulgar makamları, Türk makamlarına ve nakliyatçılara şu anda Kapitan Andreevo sınır kontrol noktasından önce tampon otopark yeri aranmakta olduğunu bildirdi.

 

Kircaalihaber.com

Read Previous

Soykırım inkarcısı Handke Saraybosna’da ‘istenmeyen kişi’ ilan edildi

Read Next

“Önceliğim Priştine – Belgrad diyaloğunda anlaşma sağlanması”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *