Bulgaristan ve Suudi Arabistan, ekonomi alanında mutabakat zaptı imzalayacak

Suudi Arabistan’dan Bulgaristan’a yapılan tüm yatırımların 3/3’ünden fazlası 2021 yılında gerçekleşti.

Bulgaristan Ekonomi ve Sanayi Bakanlığı ile Suudi Arabistan Ekonomi ve Planlama Bakanlığı arasında bir Mutabakat Zaptı imzalanmasına yönelik hazırlıklar yapılıyor. Bu konu, Bulgaristan Ekonomi ve Sanayi Bakanı Nikola Stoyanov ve Yenilik ve Büyüme Bakanı Alexander Pulev ile Suudi Arabistan Ekonomi ve Planlama Bakanı Faisal Al-İbrahim arasındaki görüşmede ele alındı. Stratejik belge, her iki ülkenin şirketleri arasındaki ekonomik ilişkilerin ve ortaklığın derinleştirilmesi için iyi bir temel sağlayacaktır.

Bakan Stoyanov, “Üç aydan daha kısa bir süre önce birkaç kilit alanda birlikte görüşmelere başladık. Bugün onlar ileri bir aşamadalar ve bunların uygulanması için somut adımları tartışıyoruz” diye vurguladı. Bakan, gıda endüstrisinde ortaklık için Bulgar ve Suudi Arabistan’dan şirketler arasındaki müzakerelerde kaydedilen ilerlemeye ilişkin bilgi verdi. Suudi mevkidaşı, belirtilen alanlara ülkelerinin de ciddi bir ilgisi olduğunu belirterek, bakanlığın bu konulara olan bağlılığını vurguladı.

Stoyanov, “2021 yılında ikili ticaret hacmi 2020 yılına göre iki kat büyüyerek 313,2 milyon dolara ulaştı. Bu da sahip olduğumuz ciddi potansiyeli gösteriyor” dedi ve Bulgar iş dünyasının ortak yatırım projelerinin uygulanması için güvenilir bir ortak olabileceği tarım ve gıda sanayi, madencilik, bilgi ve iletişim teknolojileri, makine mühendisliği, kimya sanayi, turizm gibi sektörlere vurgu yaptı.

Bakan Pulev, görüşme sırasında, “Nisan ayından itibaren Sofya ile Riyad arasında direkt uçuşlar başlatılacak ve bunun iki ülke ilişkilerine yeni bir ivme kazandırması bekleniyor” diye vurgulandı. Onun ifadesine göre, sorumlu Başbakan Yardımcısının ziyaretinden sadece 3 ay sonra direkt uçuş hattı açılmasıyla ilgili tüm prosedürler çoktan tamamlandı ve daha iyi bağlantının iki ülkeden şirketler arasında ortaklıklar için yeni fırsatlar sağlaması bekleniyor. Pulev, “Ayrıca bilgi ve iletişim teknolojileri alanında daha fazla ortak proje uygulamayı ve ayrıca iki ülkenin start-up şirketleri arasında uygulama alışverişi yapmayı umuyoruz” dedi.

Bakan Faisal Al-İbrahim, belirlenen konulardaki görüşmelere devam etmek üzere bir iş heyeti ile birlikte önümüzdeki aylarda ülkemizi ziyaret etme davetini kabul etti.

Suudi Arabistan’dan ülkemizdeki tüm yatırımların 1/2’sinden fazlası 2021 yılında gerçekleşti. Bu durum, Bulgar bakanlar Stoyanov ve Pulev’in Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu yönetimi ile yaptığı görüşmede netleşti. Bu fon, dünya çapında fonları ve varlıkları yöneten en büyük devlet yatırım fonudur.

Stoyanov, “İki ülke arasındaki yatırımlar sahip olduğumuz potansiyeli karşılamıyor” dedi ve iki ülke arasında gerçekleştirilen birçok temastan sonra ilk olumlu sinyallerin şimdiden alındığını vurguladı. 2021’de Suudi Arabistan’dan Bulgaristan’a yapılan doğrudan yabancı yatırımlar 14,3 milyon avroyu buluyor. Bu tutar, son yıllarda ülkemizde Arap ülkesi tarafından yapılan tüm yatırımların ⅓’den fazlasını temsil ediyor. Bakan, “Umarım bu, hızlı bir büyüme kaydedecek ve en önemlisi her iki ülke ekonomisi için yeni ve daha iyi sonuçlara yol açacak bir trendin başlangıcı olur” diye belirtti.

Haskovo (Hasköy) şehrinde bir kargo havalimanına yapılacak yatırım tüm bölge için stratejik öneme sahip olabilir. Yatırım projesi Bakan Stoyanov tarafından sunuldu, fon temsilcilerinin ise yatırım yeri ve projenin teknik parametreleriyle tanışmak için ülkemizi ziyaret etmesi bekleniyor.

Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu, ülke ekonomisinin gelişmesinde ve ulusal ve uluslararası düzeyde stratejik yatırımların hayata geçirilmesinde kilit rol oynuyor. Fon, 13 stratejik sektörde 66 şirketin kurulmasının yanı sıra 500 bin’den fazla kişilik istihdam yaratılmasıyla ilişkilidir. Bu bağlamda Bakan Stoyanov, Bulgar şirketlerinin inşaat, madencilik ve makine mühendisliği alanındaki fırsatlarını da sundu. Suudi Arabistan’ın devletinin ciddi ilgi gösterdiği yatırımlar alanında ileri aşamada olan somut projeler de tartışıldı.

Kaynak: Kırcaalihaber

Read Previous

Yunanistan’ın ölüme ittiği 59 düzensiz göçmeni Türkiye kurtardı

Read Next

Saraybosna çevresindeki dağlarda mevsimin ilk kar yağışı