Bulgaristan ve Romanya, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırganlığını kesin bir dille kınadı

Bulgaristan ve Romanya cumhurbaşkanları, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırganlığını kesin bir dille kınadı.

Bulgaristan’a resmi ziyarette bulunan Cumhurbaşkanı Radev’in meslektaşı Klaus Yohannis ile düzenlediği ortak basın toplantısında ifade edildi.

Bulgaristan Cumhurbaşkanı, iki ülkenin Ukrayna’nın bağımsızlık, egemenlik ve toprak bütünlüğü mücadelesine verdiği desteği ve dayanışmayı yeniden teyit etti.

Radev, “Çatışmanın bölgemize yakınlığı ve her iki ülkenin Ukrayna’daki ulusal azınlıkları göz önüne alındığında kan dökülmesine ve uluslararası hukukun ayaklar altına alınmasına son verilmesi çağrısında bulunuyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı, Romanya’nın modern savunma yeteneklerinin inşasına ulusal bütçesinden giderek daha fazla fon ayırmadaki başarısını memnuniyetle karşıladığını dile getirdi.

Radev ile Romanya Cumhurbaşkanı, ikili iş birliğinin stratejik ortaklık düzeyine çıkarılmasına ilişkin siyasi bildiri imzaladılar.

Bulgaristan Cumhurbaşkanı, “İki ülke arasındaki ekonomik bağlar sürekli derinleşiyor ve ticaret hacmi de sürekli artıyor. Geçen yıl 8 milyar avroyu aştı ve Romanya şu anda Almanya’dan sonra Bulgaristan’ın en büyük ikinci ticaret ortağıdır” diye kaydetti ve Bulgaristan’ın komşu ülkelerimizle yaptığı turist alışverişinde Romanya’nın birinci sırada yer aldığını sözlerine ekledi.

Radev, “Romanya ve Bulgaristan sadece iyi komşular olmakla kalmayıp, aynı zamanda ülkelerimiz derin dostluk ve derin tarihi ve kültürel bağlarla birbirine bağlıdır” dedi.

İki ülkenin NATO ve AB’ye birlikte girdiğine ve şimdi ortaklaşa Schengen’e ve Ekonomik İş birliği ve Kalkınma Teşkilatı’na (OECD) katılım peşinde koştuğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı, “Bulgaristan ve Romanya, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaş başlatmasından sonra önemi daha da artan hava sahası yönetimi için ortak bir işlevsel blok oluşturuyor” diye vurguladı.

Klaus Yohannis, “Her iki ülkenin de Schengen Bölgesi’ne katılımına ilişkin kararın kabul edilmesini sağlamak için çabalarımızı aktif olarak sürdürme konusunda mutabık kaldık. Romanya ve Bulgaristan Schengen’e katılmaya hazır vaziyette bulunuyor” dedi.

Romanya Cumhurbaşkanı’nın ifadesine göre, Bulgaristan ve Romanya, Schengen’e katılmaya hazır olduklarını eylemleriyle kanıtladılar. Yohannis, “Genişleme, dış sınırlardaki düzensiz göçle ilgili olmasa da bizler, bu zorlukların üstesinden gelmek için çözümlerin bir parçası olma isteğimizi ifade ettik” diye kaydetti ve şunu ekledi: “Bazı üye devletlerin karşılaştığı sorunları kabul ediyoruz, ancak bunlar AB yaklaşımının bir parçası olarak yapıcı bir şekilde ve açık diyalog yoluyla çözülüyor” .

Romanya Cumhurbaşkanı, Avrupa Birliği’nin genişlemesiyle ilgili olarak bunun devam etmesi gerektiğini söyledi.

Iohannis, bugünkü Bulgaristan ziyaretinin ikili ilişkiler açısından önemli bir an olduğunu kaydetti ve siyasi deklarasyona atıfta bulundu.

Romanya Cumhurbaşkanı, bu işbirliği çerçevesinin bölgesel ve ikili düzeyde çıkar sağlayan yeni projelerin gerçekleştirilmesine yol açacağına olan güvenini ifade etti. Yohannis, “Sürdürülebilirliğimizi, ekonomik kalkınmamızı ve güvenliğimizi sağlamak için ülkelerimizin stratejik çıkarlarımızı karşılayan alanlara öncelik vermesi gerektiği konusunda anlaştık” diye belirtti.

Romanya ve Bulgaristan’ın daha fazla bağlantıya ihtiyacı olduğuna dikkat çeken Romanya Cumhurbaşkanı, anlaşmanın, bağlantı alanında, özellikle ulaşım altyapısı ve Tuna Nehri üzerinde seyrüsefer alanında ve ayrıca enerji alanında yeni projelerin hayata geçirilmesine imkan sunduğunu söyledi. Yohannis, Tuna Nehri üzerinde seyrüseferin her iki ülke için de önemli bir role sahip olduğunu ve kat kat olumlu etkiler yaratabileceğini belirtti.

Radev, “Avrupa’nın geri kalan ülkelerinde Tuna Nehri üzerindeki iki köprü arasındaki ortalama mesafe 30 km, Bulgaristan-Romanya sınırındaki iki köprü arasındaki mesafe ise 300 km’dir” diye dikkat çekti. Cumhurbaşkanı, çok yakında her iki ülkenin de Tuna Nehri üzerindeki üçüncü köprü projesi için Avrupa’dan destek isteme emellerini belirten bir mutabık muhtırasının imzalanacağını umduğunu ifade etti.

Enerji piyasasıyla ilgili olarak Yohannis, Radev ile yaptığı görüşmede özellikle arz güvenliği ve enerji bağımsızlığının güçlendirilmesi ile ilgili olduğu için AB düzeyinde koordinasyonunun öneminin vurgulandığını söyledi.

Rusya’nın Ukrayna’daki savaşıyla ilgili olarak Romanya Cumhurbaşkanı, Romanya’nın Ukrayna’ya verdiği desteği sürdürmeye kararlı olduğunu ve gerektiği sürece de desteklemeye devam edeceğini belirtti.

Kaynak: Kırcaalihaber

Read Previous

Arnavutluk’tan bir yardım tırı daha deprem bölgesine doğru yola çıktı

Read Next

Bosna Hersek’te Türkiye ve Suriye’deki depremzedeler yararına konser verildi