Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Ekaterina Zaharieva ile Üç Deniz Girişimi Yatırım Fonu Denetleme Kurulu Başkanı Beata Dashinska-Muzichka’nın Bulgaristan ve Polonya’nın Üç Deniz Girişimi kapsamında bölgeye daha fazla yatırım çekmek için birlikte çalışması konusunda anlaştığı bildirildi.

Bu yıl başkanlığını Bulgaristan’ın yaptığı Üç Deniz Girişimi Bulgaristan Koordinatörü Zaharieva, “Bulgaristan gibi ülkeler için enerji yatırımları son derece önemli” diye kaydetti. Görüşmede Dışişleri Bakanımız, tüm bölge için kilit önem arz eden Çiren’deki yer altı doğalgaz deposunun genişletilmesi projesine odaklandı. Bu proje, Bulgaristan’ın girişim kapsamında uygulanmasını önerdiği 4 proje arasında yer alıyor.

Zaharieva, bölgenin ihtiyaçlarını karşılayabilmek için Yatırım Fonu’nun daha fazla hedef sermayesine duyulan ihtiyacı vurguladı ve Bulgaristan’ın uygulama programını Dönem Başkanlığı kapsamında ileriye taşıma arzusunu vurguladı.

Tartışma AB’nin uyum politikasının finansal araçları ve programları kapsamında finansmanla yürütülen fonun yatırım politikası ile Avrupa Yatırım Bankası’ndan finansman fırsatları ve ABD, Almanya, Birleşik Krallık ve Japonya’dan özel yatırımların çekilmesi arasında tamamlayıcı ilişkisi kurma ihtiyacına odaklandı.

Polonya Devlet Kalkınma Bankası’nın icra direktörü de olan Beata Dashinska-Muzichka, Bulgaristan Kalkınma Bankası’nın davetlisi olarak Bulgaristan’ı ziyarette bulunuyor.

İki banka ortağı arasındaki görüşmelerin verimli geçmesini umduğunu ifade eden Bakan, “Onlardan Üç Deniz Girişiminin hedeflerine ulaşmak için birlikte çalışmalarını ve Sofya İş Forumu’nu düzenlemelerini bekliyorum” diye kaydetti.

Beata Dashinska-Muzichka, davet ve girişim kapsamında Bulgaristan ve Polonya arasındaki işbirliğini tartışma fırsatı için teşekkür etti.

Kircaalihaber

Önceki Haber

Son 24 saatte 872 yeni vaka, 22 ölü

Sonraki Haber

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: Türkiye önemli bir müttefik