Bulgaristan ve Makedonya, ortak sınır kontrolü yapılması yönünde çalışacak

Bulgaristan Başbakan Yardımcısı Tomislav Donçev ve Makedonya Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Koço Angyuşev , sınır geçiş prosedürlerinin kolaylaştırılması ve Bulgaristan ve Makedonya arasında ortak sınır kontrolü yapılmasına yönelik ortak çabalar sarfetme konusunda anlaştılar.

İki ülkenin Başbakan Yardımcıları, bugün Üsküp şehrinde gerçekleşen Bulgaristan-Makedonya İş Konseyi’ne katılmak üzere Donçev’in Makedonya’yı resmi ziyareti kapsamında görüşme yaptılar.

Donçev, “İki ülkenin ortak önceliği 8 Nolu ulaşım koridoru ve Üsküp ile Sofya arasında hızlı demiryolu hattı inşa edilmesidir. Bulgaristan, bu inşaatların hızlandırılması için elinden geleni yapacak” diye kaydetti. Angyuşev, Makedonya’nın enerji alanında da Bulgaristan ile işbirliğini hızlandırmaktan çıkarı olduğunu vurguladı. İki ülkenin Başbakan Yardımcıları, yatırımlar ve iki ülke arasındaki ticari ilişkiler açısından yük yaratan tüm kuralların ve idari işlemlerin gözden geçirilmesi ve kolaylaştırılmasına ihtiyaç duyulduğu görüşü etrafında birleşti.

 

Kaynak: Kircaalihaber.com

Read Previous

Makedonya, Bulgaristan ile ortaklaşa nükleer santral kurmaya ilgi duyuyor

Read Next

HRW’dan Kosova’ya düşük not

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *