Bulgaristan ve Kuzey Makedonya, üniversitelilere ve doktora öğrencilerine ortak burs verecek

Sofya’daki Boyana Rezidansında Bulgaristan Eğitim ve Bilim Bakanı Nikolay Denkov ve Kuzey Makedonya Enformasyon Toplumu ve Yönetim Bakanı Yeton Şakiri tarafından iki ülke arasında Eğitim Alanında İş Birliği Programı’nın uygulanmasına ilişkin (22.03.2022) protokol imzalandı.

Bulgaristan ve Kuzey Makedonya’dan üniversite adayları komşu ülkedeki bir üniversitede ücretsiz eğitim alabilecek. Her yıl iki ülkenin hükümetleri, lisans veya yüksek lisans eğitim masraflarını tamamen kapsayacak dört burs miktarını karşılayacak. Ayrıca bir dönem için beş burs da sağlanacaktır. Tıp, sanat ve spor dışındaki tüm uzmanlık dallarında eğitim görmek isteyenler burs başvurusu yapabilecek.

Belge ile taraflar, yılda en fazla üç doktora öğrencisinin eğitim masraflarını karşılamayı taahhüt ediyor. Ayrıca, iki ile dokuz aylık bir süre için uzmanlaşma eğitim programlarına katılmak için de fon sağlanacaktır. Yükseköğretim kurumlarının rektörlerinin ortak araştırma projeleri ve üniversite ağları oluşturma fırsatlarını görüşmek üzere ortak bir toplantı yapmaları bekleniyor. Üniversite öğrencileri, hocaları ve araştırmacıların eğitim alma hareketliliğinin yanı sıra Bulgaristan Bilimler Akademisi (BAN) ile Makedonya Bilim ve Sanat Akademisi arasındaki bilimsel ve teknik iş birliği de teşvik edilecektir.

Program, Bulgaristan-Kuzey Makedonya Karma Tarih ve Eğitim Komisyonu’nun her iki ülkede de ders kitaplarında öğretim materyallerinin doğru sunumu için önerilerde bulunmasını öngörmektedir. Bu tavsiye kararları hükümetler tarafından benimsenecek ve uygulanacaktır.

Bugün ayrıca Kültürel İş Birliği Programı ve gençlik ve spor alanlarında, Erasmus + Programı ve Avrupa Dayanışma Programı’nın yürütülmesinden sorumlu ulusal ajanslar arasında da iş birliği muhtıraları imzalandı. İş birliği muhtıraları, ortak bir kültürel etkinlik takvimi uygulanmasını, genç sanatçılara burs verilmesini, iki hükümet arasında dostluk futbol maçı oynanmasını, gençlik sergileri düzenlenmesini ve daha fazlasını öngörmektedir.

Kaynak: Kırcaalihaber

Read Previous

Kosova’dan Rusya’ya yeni yaptırım, Ukrayna’ya insani yardım kararı

Read Next

Bulgaristan Edirne Başkonsolosu Dimitrov’dan AK Parti Edirne İl Başkanı İba’ya ziyaret