Bulgaristan ve Hindistan arasında bir dizi ikili işbirliği sözleşmeleri imzalandı

Hindistan Cumhurbaşkanı Ram Nath Kovind, Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev’in daveti üzerine eşi Savita Cotvind ile birlikte Bulgaristan’ı resmi ziyarette bulunuyor. Bugün Cumhurbaşkanlığı konutunda görüşme gerçekleştiren Radev ve Kovind, Bulgaristan ve Hindistan’ın önümüzdeki yıllarda ikili ticaret hacmini ikiye katlamak için katma değeri yüksek olan alanlarda işletmeler arasındaki bağlantıları teşvik etme konusunda anlaştılar. 

Bu ziyaret, son 15 yıl içinde bir Hindistan Cumhurbaşkanı’nın Bulgaristan’a yaptığı ilk ziyarettir ve bununla Bulgaristan ile Hindistan arasındaki en üst düzeydeki siyasi diyalog ortamı da yeniden tesis edildi. Ram Nath Cotvind başkanlığındaki heyette çok sayıda Hint şirketinin temsilcileri yer alıyor.

Radev ve Kovind, bilgi teknolojileri, nükleer araştırma, uzay araştırmaları, savunma, eczacılık, tarım ve turizm alanlarının, ticaret bağlantılarının teşvik edilmesi için özellikle umut verici alanlar olduğunu öne sürdüler. Radev,”Hindistan, son 10 yılda gayrisafi yurt içi hasıla (GSYİH) değerli istikrarlı bir şekilde yüzde 7-10 oranında yükseldi ve Bulgaristan, karşılıklı ilgi alanlarındaki yatırım işbirliğini güçlendirmek için çalışacak” diye vurguladı.

Radev’in ifadelerine göre Bulgaristan ve Hindistan arasında doğrudan bir havayolu hattı açılması, iş dünyası arasındaki bağlantıları, ikili ticaret ilişkileri ve ortak projeleri daha da arttıracak. Kovind, ”Siyasi ilişkilerimizin derinliğini yansıtabilmemiz için ekonomik ilişkilerimizi önemli ölçüde güçlendirmeliyiz” diye vurguladı.

Radev, ”Bulgaristan, Hindistan’ın Birleşmiş Milletler sisteminde ve Güvenlik Konseyi’nde örgütün gelecekte reforme edilmesinde konumunu destekliyor ve ülkenin yapıcı diyalog, barışın inşası, iyi komşuluk ve küresel terörizmle mücadele ruhu taşıyan dış politikasını çok takdir ediyor” diye kaydetti. İki devlet başkanı, uluslararası örgütlerde ve çok taraflı diplomaside Bulgaristan ve Hindistan’ın ortaklığını takdir ettiler. Hindistan Cumhurbaşkanı, ”Terörizm, insanlığa karşı büyük bir tehdit oluşturuyor ve bu tehdidin üstesinden gelmek için güçlü bir uluslararası müdahale gerektiriyor” diye belirtti ve ülkemize Hindistan’ın BM Güvenlik Konseyi’nin daimi üyesi olma adaylığını desteklediği için teşekkür etti.

Savunma alanında işbirliği, ortak araştırmalar ve savunma teknolojisi değişiminin yanı sıra askeri eğitim de karşılıklı çıkar konusunda ümit verici alanlar olduğu vurgulandı. Cumhurbaşkanı Radev’in davetlisi olarak Hindistan’dan bir uzman heyeti Bulgaristan’ı, ülkemizdeki yüksek askeri okulların sunduğu fırsatları ve programları incelemek için ziyaret edecek.

Radev ve Kovind, eğitim, kültür ve bilim alanındaki ikili işbirliğinin, iki ülke arasındaki dostane ilişkilerin gelişimine önemli bir katkıda bulunduğu görüşünde hemfikir oldular. Hindistan’dan gelen tıp öğrencileri geleneksel olarak Bulgaristan’da eğitim görürken Delhi üniversitelerinde ise aktif olarak Bulgarca okunuyor.

İki devlet başkanı, Bulgaristan ile Hindistan arasındaki ilişkilerin, gerçek dostluk üzerine inşa edildiğini ve bunun ortak demokratik değerlere ve küresel barış ve güvenliğe bağlılığa dayalı modern bir ortaklık kurmak için sağlam bir temel oluşturduğu görüşünde birleştiler.

İki devlet başkanının huzurunda Cumhurbaşkanlığı salonunda bir dizi ikili işbirliği sözleşmeleri imzalandı. 2018-2021 dönemi için Bilim ve Teknoloji Alanında İşbirliği Programı, Turizm Alanında İşbirliği Memorandumu, Hindistan Kültürel İlişkiler Konseyi ve Sofya Sveti Kliment Ohridski Üniversitesi Arasında Hindu Dili Hocası Sağlanması İçin Mutabakat Zaptı ve Nükleer Araştırma ve Nükleer Enerji Enstitüsü ve Küresel Nükleer Enerji İşbirliği Merkezi Arasında İşbirliği Memorandumu imzalandı.

Daha sonra Ram Nath Kovind, Sveti Kliment Ohridski Üniversitesi büyük salonunda “Değişim ve Ortak Refahın Bir Aracı Olarak Eğitim” konulu konferans verecek.

İki devlet başkanı, iki ülkeden 300’den fazla şirketin temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirilen Bulgaristan-Hindistan İş Forumu’nun kapanışını yapacaklar.

Yarın Bulgaristan ve Hindistan Devlet Başkanları, Sofya’da Hindistan Bağımsızlık Hareketi’nin efsanevi lideri Mahatma Gandhi’nin anıtının açılışını yapacaklar.

Bugün Radev ve Kovind’in eşleri Desislava Radeva ve Savita Cotvind, Sofya’daki Etnografya Müzesi ile Etnoloji ve Folklor Enstitüsü’nü ve Pirogov Hastanesi Çocuk Hastalıkları kliniklerini ziyaret ettiler. Cotvind, Pirogov Hastanesi Çocuk Hastalıkları kliniklerine bağışta bulundu.

 

Kircaalihaber.com

Read Previous

‘Sırbistan’a karşı birleşelim’

Read Next

Kayınpederini kutsal topraklarda omzunda taşıdı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *