Bulgaristan ve Avusturya cumhurbaşkanları, AB’nin Batı Balkanlara genişlemesini konuştu

Bulgaristan ve Avusturya cumhurbaşkanları Rumen Radev ve Alexander van der Belen, Viyana’da bir araya geldi. İki ülkenin cumhurbaşkanları, Avrupa Birliği’nin (AB) Batı Balkanlara genişlemeyi göz ardı etmemesi gerektiği görüşü etrafında birleştiler.

Radev, Bulgaristan’ın Kuzey Makedonya’nın Avrupa-Atlantik entegrasyonunu kuvvetle desteklediğini ve süreci hızlandırdığını hatırlatarak, şunları kaydetti: “Ancak desteğimiz koşulsuz değildir. Bu yüzden net bir ulusal pozisyonumuz var. Pozisyonumuz ayrıca AB Konseyi’ne de sunulacak. İlişkilerimiz tarihsel gerçeklik temeline dayanarak gelişmelidir”. Cumhurbaşkanı, Bulgaristan, AB’ye katılan ülkelerin çözülmemiş komşuluk sorunlarını topluluğa getirmemeleri konusunda ısrar ettiğini vurguladı.

Avusturya Cumhurbaşkanları Alexander van der Belen, “Batı Balkanları Avrupa Birliği’ne entegre etmek ve özellikle Kuzey Makedonya ve Arnavutluk ile üyelik müzakereleri başlatmak bizim çıkarımızadır” dedi.

Alexander van der Belen,” Bu konu hafife alınmamalıdır. Yaklaşık 5 yıl öncesine kadar AB bu genişlemeyi ciddiye almıyordu. Birliğin bu ülkelere dikkat etmemesi durumunda başkaları tarafından doldurulacak olan bir siyasi boşluk oluşacaktır, bu ise hiç de AB’nin çıkarına olmayacaktır” dedi.

Radev, ayrıca göç sorununun AB için ciddi bir sorun olmaya devam ettiğini ve maalesef hala çözülmekten uzak olduğunu belirtti.

Radev, “AB’nin ani bir krizle başa çıkabilmesi için göçmen baskısının aniden artması riskinin en yüksek olduğu, özellikle yol sınırı bulunan ülkeler için bir operasyonel plana ihtiyaç duyulduğunu ortaya koydum. An itibariyle böyle bir plan yok” dedi.

 

Kircaalihaber.com

Read Previous

“Yeteneğinizin olduğu yöne koşun”

Read Next

Sırbistan yetkililerinin Kosova ziyaretine izin verilmiyor

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *